Секогаш вклучен екран на iPhone 14 Pro се исклучува одвреме-навреме

Секогаш вклучен екран на iPhone 14 Pro

Една од главните новитети на iPhone 14 Pro е „Always On Display“ или секогаш на екранот. Сепак има моменти кога екранот ќе се исклучи да заштедите батерија.

Наследен директно од Apple Watch, секогаш вклучениот екран на новите iPhone 14 Pro и Pro Max ви овозможува да го гледате времето, графичките контроли, позадината и известувањата дури и кога телефонот е заклучен и не го користите. Apple успеа да го минимизира влијанието што ова го има врз батеријата на терминалите намалување на осветленоста на екранот и намалување на стапката на освежување на екранот на 1Hz. Сепак, ќе има моменти кога екранот ќе се исклучи, бидејќи нема ни трошка смисла тој да остане вклучен. Кога се случува ова? Во следните ситуации:

 • Ајфонот е поставен наопаку
 • iPhone е внатре во џеб или торба, ранец итн.
 • Режимот на спиење е активиран
 • Користите CarPlay поврзан со вашето возило
 • Режимот со мала моќност е активиран
 • Го користите iPhone како веб-камера на вашиот Mac (Continuity Camera)
 • Одите од вашиот iPhone со вклучен Apple Watch (неопходно за да знае дека си заминувате)
 • Не сте го користеле вашиот iPhone долго време

Како што можете да видите Apple вклучи ситуации во кои нема ни трошка смисла дека екранот е вклучен. И покрај фактот што за сега неодамна објавениот „Always On Display“ не остава многу опции за прилагодување во Apple, тие размислувале како максимално да ја оптимизираат нивната потрошувачка на енергија. Можеби е пропуштена можноста да се додаде на другите режими на концентрација фактот дека овој режим е деактивиран, не само кога е вклучен режимот на спиење. Но, функционалноста штотуку е објавена и сигурно ќе бидат додадени нови опции во следните верзии на iOS.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.