Insta360 ја лансира новата 'Go', најмалата стабилизирана акциона камера на пазарот

Ако зборуваме за квалитетни, „достапни“ фотоапарати и преносни уреди, многумина од вас ќе помислат на GoPro. Но, вистината е дека во последните неколку месеци еден кинески бренд дава многу за да зборува: Јасnsta360. Бренд на камера специјализиран за снимање 360, па оттука и неговото име

И денес ви ги донесуваме најновите што тие ги претставија: Insta360 Go, нова акција камера која тежи само 18.3 грама и тоа е со големина на прст. Дали сакате да дознаете повеќе за новиот Insta360 Go? По скокот, ви ги даваме сите детали за оваа нова акциона камера што пристигнува да го симне GoPro од тронот.

Insta360 ни носи овој пат а акциона камера, вреди да го стават името 360 со името на самиот бренд, но во овој Insta360 Go нема никаква врска со снимање видео од 360 степени. Овој Insta 360 Go има леќа со бленда f / 2.1 и сензор што снима до резолуција од 2720 ​​x 2720. Снимува со 30fps или на 100 со користење на режим slomo. Камера што ја следи филозофијата на секторот за снимање и уредување преку самата апликација за да добие видеа во најчистиот стил на инфлуенсер.

Како и нејзината голема сестра Insta360 One X, и новиот Insta360 Go има Стабилизација на проток на состојба, стабилизација на жиро со шест оски од компанијата Инста360. Мора да се каже дека оваа стабилизација е преку софтвер благодарение на акцелерометрите што ги има камерата. Како тогаш е можно да се стабилизира видеото? воспоставување маргина во Рабовите на видеото што преку софтвер се исечени и го поместуваат видеото за да го стабилизираат. Работи доста добро и дава чувство дека имате фотоапарат на ногата. Да ви дадам идеја, резолуцијата за која зборувавме е намалена на 1920 x 1080 при извоз на видеото заради овие намалувања од FlowState.

Исто така има и добро водоотпорен (издржливост 10 секунди) иако очигледно не може да се користи за нуркање. Да, нема можност за проширување на складирање, има 8 ГБ иако од Insta360 велат дека можеме да снимаме до 200 клипови на ден од по 20 секунди. Ова е благодарение и на нејзината батерија, која иако не знаеме каков капацитет има, сепак ја издржува оваа стапка на снимање.

Како што можете да видите на претходната слика, Insta360 Go доаѓа со a голем асортиман на додатоци, сите засновани на магнетизмот на фотоапаратот, бидејќи филозофијата со која ја продаваат оваа камера е токму оваа. Ние го „закачуваме“ на приврзокот, чашата за вшмукување или полначот преку магнетот на фотоапаратот, сето тоа со „безжично“ искуство.

Интересен предлог на Insta360 Go за секој што бара теренска камера, има цена од 229,99 евра и можеме да го купиме преку официјалната веб-страница на брендот, иако сигурно ќе пристигне во следните неколку месеци во други продавници, па дури може да стигне и до Apple Store.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.