iOS 13.7 сега е достапен со новото Известување за експресна експозиција

Пред една недела Apple ја објави првата бета верзија на iOS 13.7. Само вчера беше официјално лансиран и сега е достапна за сите корисници официјално. Ова ажурирање дојде како резултат на бавното учество на различни земји во светот да се вклучат во креирање апликација за интегрирање на Google и Apple Exposure Notification API против COVID-19. Поради ова, двата технолошки гиганти започнаа со деловни активности и создадоа систем наречен Известување со експресна експозиција, основна верзија за следење контакти без потреба од апликација во оние земји каде што сè уште немаат апликација.

Ажурирајте го вашиот уред на новата верзија iOS 13.7 сега

iOS 13.7 ви овозможува да го активирате системот за известување за изложеност COVID-19 без да мора да преземате која било апликација. Достапноста на системот зависи од тоа дали јавната здравствена власт во вашиот регион ја поддржува оваа услуга. Оваа верзија исто така вклучува и други поправени грешки за iPhone.

Ова ново ажурирање вклучува само важен систем крстен како Известување за експресно изложување. Овој систем е наменет за оние земји кои сè уште немаат развиено апликација со која ќе се интегрира API споменат погоре. Со овој нов систем, ќе им овозможиме на корисниците да ги следат нивните контакти и да ги пријавуваат нивните позитивни страни. без да имате апликација сопствени како во Шпанија имаме Radar COVID.

Во известувањето за поставките на API преку експозиција ќе ја видиме оваа нова функција што можеме да ја активираме откако ќе провериме дали нашата земја е компатибилна со неа. Ако нашата земја има своја апликација, ќе бидеме пренасочени кон App Store за да ја преземеме. Во спротивно, можете да започнете да го користите овој нов систем веднаш.

iOS 13.7 исто така вклучува и редизајн на делот посветен на Известување за експозиција во Поставките на нашиот iPhone. Откако ќе влеземе, првото нешто што можеме да направиме е да ги провериме експозициите од апликацијата што ја инсталиравме. Следно, ќе видиме дали имаме или не сме активирани евиденцијата на изложеност и во кој регион се наоѓаме. Потоа можеме да споделиме позитивна дијагноза КОВИД-19 што автоматски не пренасочува кон апликацијата што ја инсталиравме.

Конечно, можеме да утврдиме дали сакаме да добиваме месечно известување со резиме на нашите изложби и дали сакаме да добиваме известувања за достапност во кој регион се наоѓаме за да го разликуваме изложбениот систем во зависност од земјата, државата или регионот во кој сме во Сега можете да ажурирате на iOS 13.7 од Поставките на вашиот уред.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Елисео Сориано dijo

  Здраво, го ажурирав системот во верзија 13.7. Ги ажурирав поставките за изложеност на ковид на мојот iphone, но прашањето ми е следново, дали можам да се откажам од апликацијата covid radar кога е активна во мојот регион и да користам само апликација за јаболка ? или ти требаат и двете?

  1.    Ангел Гонзалес dijo

   Здраво Елисео, од Актуалидад iPhone ви препорачуваме да имате инсталирано радар COVID. iOS 13.7 го подобрува системот за известување за изложеност во оние земји каде што немаат своја апликација користејќи го новиот систем Express. Значи, препорачуваме да ја инсталирате владината апликација RAdar COVID.

   Честитка.