iOS 14 е веќе инсталиран на скоро 50% од уредите

IOS 14 наспроти стапка на усвојување на iOS 13

Подобро доцна отколку никогаш. iOS 14 официјално пристигна на 16 септември. Официјално велиме затоа што имавме четири месеци со бета верзии и за програмерите и за јавноста. На стапка на преземање Во првите недели беше прифатливо, како што можеме да видиме на графиконот погоре. Сепак, на почетокот на октомври застој се зголеми само за 2% неделно. Иако преземањата беа рекордни на почетокот Тие не се толку многу во споредба со iOS 13 минатата година околу ова време. Благодарение на овој мониторинг можеме да обезбедиме дека во моментов има повеќе уреди со iOS 14 отколку со iOS 13 и Стапката на усвојување на iOS 14 изнесува 46,54%.

Поврзана статија:
Spotify конечно го лансираше својот додаток за почетниот екран iOS 14

iOS 14 ја подобрува стапката на усвојување и скоро достигнува 50%

Новиот оперативен систем донесе поголемо ниво на прилагодување со доаѓањето на графички контроли на почетниот екран. Покрај тоа, системот доби мали измени во корисничкиот интерфејс за да биде помалку наметлив при повиците или пристигнувањето на библиотеката со апликации. Овие промени за многу корисници се веќе сериозна причина да продолжат со промената од iOS 13 во iOS 14. Стапка стапката на преземање и стапката на промена од еден на друг оперативен систем ни дава идеја за нивото на генерациска промена и усвојување на нов оперативен систем. Од друга страна, можеме да ги споредиме овие податоци со оние од минатата година каде што одеа од iOS 12 на iOS 13 истовремено.

Во моментов, iOS 14 скоро достигна 50% од уредите што во моментов го знам тие следат. Всушност, и поточно, 46,54% веќе го имаат инсталирано најновиот оперативен систем на нивните уреди. Додека сè уште има 46,16% кои сè уште имаат iOS 13. 7,29% имаат инсталирани верзии пред iOS 13, бидејќи престанаа да добиваат ажурирања или одлучија да не ги ажурираат на повисоките верзии.

iOS 14, новиот оперативен систем на Apple

Ајде да видиме споредба со податоците од минатата година. Моментот во кој сорпасо на новиот оперативен систем наспроти стариот со iOS 12 и iOS 13 беше објавен на 7 октомври. Сепак, со iOS 14 се случи денес, 28 октомври. За споредба, исто така, гледаме дека iOS 13 беше објавен на 19 септември 2019 година, додека iOS 14 беше објавен на 16 септември 2020 година.

На кратко, усвојувањето на новиот оперативен систем доживеа експоненцијално зголемување во првите две недели беше достапен. Сепак, забавување на овој број на преземања е забележано во текот на октомври. Иако можеме да го потврдиме тоа iOS 14 веќе е на повеќе уреди отколку iOS 13, допирајќи 50%.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.