iOS 14.5 додава поддршка за контролорите на новите PlayStation 5 и Xbox Series X / S

xbox серија x контролер

Вчера попладне, по шпанско време, Apple го лансираше iOS 14.5 прва бета верзија, верзија што конечно воведува компатибилност со контролорите на новите конзоли што и Сони и Мајкрософт започнаа во ноември минатата година.

Првите индикации за компатибилноста на iOS 14 со контролорите на новите конзоли се пронајдени во iOS 14.3, но тоа нема да биде објавено на последната верзија на iOS 14.5 кога сите корисници кои уживаат во своите нови конзоли, исто така можат да користете ги контролите со вашиот iPhone или iPad.

Очигледно, сите игри што денес се компатибилни со контролорот Xbox и PS4, ќе продолжат да бидат компатибилни, покрај официјалниот контролер SteelSeries Nimbus и оној што неодамна го објави Razer на пазарот. Во моментов, се чини дека плановите на Apple не одат преку додавање поддршка на контролите на Nintendo Switch, бидејќи ако досега тоа не го правеше, сега нема причина да се стори.

Првично е планирано објавување на финалната верзија на iOS 14.5 среден марш. Иако јавната бета верзија на iOS 14.5 сè уште не е достапна, најверојатно Apple ќе ја пушти во употреба во следните неколку дена, па доколку сакате да започнете со употреба на контролорот на вашата нова конзола, треба само да ја инсталирате јавната бета верзија до претходно инсталирање на профилот достапен на јавната бета страница на Apple.

Што има ново во iOS 14.5

Уште една интересна нови карактеристики што Apple ги воведува во iOS 14.5 е можноста за отклучување на iPhone кога носиме маска со Apple Watch, карактеристика што Apple требаше да ја воведе пред неколку месеци и за која веќе разговаравме на подкастот што го снимаме секоја недела.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.