iOS 14.5 ќе интегрира систем за калибрација на статусот на батеријата

Калибрација на статусот на батеријата во iOS 14.5

iOS 14.5 има за цел да биде скапоцен камен во круната на големите надградби на iOS 14. Пред неколку дена беа објавени нови бета верзии за програмерите. Сепак, уште од првата бета верзија на оваа верзија, видовме одлични вести како што е можноста за отклучување на iPhone со Apple Watch, нови гласови за Siri, нови алатки во Apple Music и нови емотикони, меѓу другите одлични вести. Овие нови бета 6 совети систем за калибрација на статусот на батеријата. Е биде достапен само за 11, 11 Pro и 11 Pro Max од причина што денес не ја знаеме.

Рекалибрација на здравјето на батеријата доаѓа напролет со iOS 14.5

Новината паѓа, како што рековме, само во iPhone 11, 11 Pro и 11 Pro Max. Apple веројатно ќе ја третира оваа одлика како пилот за да може да се прошири и на други уреди. Конечно ќе видиме како се однесува со останатите модели, вклучувајќи го и iPad. Функцијата пристигнува со шестата бета верзија на iOS 14.5 објавена пред неколку дена. Станува збор за а систем за калибрација на статусот на батеријата, со цел ажурирање на здравствениот статус и врвните перформанси.

iOS 14.5, кој ќе биде објавен подоцна оваа пролет, вклучува ажурирање во кое системот за известување за здравјето на батеријата повторно ќе ги калибрира максималниот капацитет на батеријата и максималниот капацитет за перформанси на iPhone 11, iPhone 11 Pro и iPhone 11 Pro Max за решавање на неточни проценки на здравјето на батеријата извештаи за некои корисници.

Овој систем за повторна калибрација е наменет за оние корисници кои тие гледаат неочекувано однесување од нивната батерија на iPhone и не одговара на реалноста со податоците во извештајот за здравјето на батеријата во поставките на iOS. Apple на својата веб-страница за поддршка забележа дека во секој случај информациите што ги нуди овој систем тоа не одразува проблем со реалната состојба на батеријата.

шести бета
Поврзана статија:
Шестата бета верзија на iOS 14.5, iPadOS 14.5, tvOS 14.5 и watchOS 7.4 штотуку е објавена за програмерите

Всушност, повторната калибрација трае неколку недели и, на крајот, во зависност од добиените резултати, ќе ни се препорача да одиме кај добавувач овластен од Apple за да ја процени батеријата лично. Исто така, повторната калибрација може да не успее и треба да се направи повторно. Според Епл, ќе трае неколку недели и низ нив нема да видиме никакво ажурирање во здравствените податоци, но тие ќе бидат модифицирани по студијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.