iOS 15 ќе ги редизајнира екраните на iPhone и iPad

Помалку од два месеци за да го запознаеме новиот iOS 15 и Блумберг веќе ни даде неколку детали за неговиот дизајн- Преработен почетен екран за iPad, нов заклучен екран за iPhone.

Кога Apple го објави iOS 14 со своите нови графички контроли, Едно од најголемите разочарувања беше да се види дека графичките контроли се исфрлени во многу ограничена област на огромниот екран на нашиот iPad., без да може да ги поставиме по своја волја на целиот екран на таблетот, како што тоа го прави на нашиот iPhone. Според Блумберг, ова ќе се реши со доаѓањето на iPadOS 15, што ќе им овозможи на сите слободи при поставување графички контроли на почетниот екран на iPad.

Блумберг не даде повеќе детали за овој нов почетен екран на iPad, ниту за самите графички контроли. Лансирање на новиот iPad Pro со M1 процесор и miniLED екран ги отвора вратите за големи подобрувања во однос на дизајнот и функционалноста на интерфејсот iPadOS.. Подобро мултитаскинг, систем за управување со датотеки поблиску до она што ни го нуди macOS, анимирани графички контроли, поприлагодлив мулти-прозорец ... Накратко, се очекува поголема диференцијација на iPadOS во однос на iOS. Оние што се надеваат на macOS на iPad ќе треба да останат седнати, бидејќи Apple веќе рече дека тоа не е нивна идеја во моментот.

IPhoen исто така ќе добие ажурирања во однос на дизајнот на неговиот интерфејс, со нов заклучен екран и промени на системот за известување, кој ќе се однесува поинаку во зависност од тоа каде се наоѓате: работа, дом, теретана и сл.. Овој интелигентен систем ќе ви овозможи да не звучите известувања додека работите, на пример. Newе се имплементира и нов интелигентен систем за автоматска реакција.

Не знаеме повеќе податоци бидејќи информациите што ги нуди Блумберг се прилично ограничени, но сигурни сме во тоа наскоро ќе видиме повеќе детали за овие и другите новости на iOS 15.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.