IOS 2 бета 15.1 воведува автоматизации поврзани со влага во HomeKit

HomeKit и влажност во iOS 15.1 бета 2

IOS 2 бета 15.1 е тука пред неколку дена а со тоа и повеќе вести што Apple сака да ги претстави во следното ажурирање. Враќањето на SharePlay, функцијата што ја напушти конечната верзија на iOS 15 недели пред неговото лансирање, стана јасно. Поддршка за сертификати за вакцинација против СОВИД-19 е воведена и во поддржаните земји. Конечно, HomePods ќе прима аудио без загуби во просторно аудио. Во оваа втора бета Исто така, воведена е и друга променлива во елементите на HomeKit: влажност. За да може да започне автоматско дејствување земајќи ја предвид оваа променлива на животната средина.

Автоматизирајте дејства на HomeKit поврзани со влажноста во iOS 15.1 бета 2

La додавање ставка поврзана со влага на автоматизации на HomeKit во iOS 2 бета 15.1 С still уште е успех за loversубителите на домашна автоматика. Благодарение на производите како што се Xiaomi Aqara или Cleragrass од Qingping можеме да имаме сензор за температура и влажност за нашата куќа. Таа информација може да се интегрира во HomeKit и да создаде акции што автоматски се стартуваат кога исполнуваат серија критериуми.

Поврзана статија:
Бета 2 на iOS 15.1 го поправа неуспехот на отклучувањето со Apple Watch

Благодарение на бета 2 на iOS 15.1 овие корисници кои имаат сензори поврзани со влажност може да започне однапред дизајнирани акции земајќи ги предвид овие информации. Може да се прилагоди во зависност од тоа дали е надминат процентот на влажност или е под одреден праг. На овој начин, можеме да активираме, на пример, овлажнител кога влажноста во околината е под одреден процент или да ја вклучиме климатизацијата кога влажноста надминува друг праг.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.