IPad Air 3 ќе има 4 GB RAM и 4K екран, според ланецот на снабдување

ipad-air-3

Нови информации ни доаѓаат од синџирот на снабдување каде се произведува новиот iPad. Според производителите на панели за допир Општо решение за интерфејс y TPK, кој ќе го сподели производството на екраните на следниот 9,7-инчен iPad, на iPad воздух 3 Е биде лансиран во март и ќе пристигне со 4K екран. Но, најмногу ќе помислите: Дали е неопходна таа резолуција во таблет со таква големина? За ова прашање може да се расправа, но она во што никој не се сомнева е дека за да преместите 4K екран ќе ви треба помоќен хардвер и, од друга страна, батерија која нуди поголема автономија.

Оваа 4K дисплеј тоа би му дало на iPad Air 3 поголема резолуција од iPad Pro.Ова може и не мора да има смисла во зависност од тоа кој е најважниот таблет за Apple. Од една страна, iPad Pro е уред што може да донесе повеќе придобивки на компанијата поради разликата во цената. Од друга страна, iPad Air е таблет што интересира повеќе клиенти, така што, општо земено, 9,7-инчниот iPad може да биде и таблет со највисока класа од трите продадени од Купертино.

IPad Pro беше првиот уред со екран осетлив на допир на Apple со 4 GB RAM меморија. Земајќи предвид дека за Тим Кук и компанијата 9,7-инчниот iPad може да биде нивниот најважен таблет, изјавата дадена од извори кога велат дека iPad Air 3 ќе пристигне со 4GB RAM меморија. Многу фанови на Apple тврдат дека толку многу RAM меморија не е неопходна, но мислење е дека се менуваме со текот на годините. Е многу точно Не е потребно кога е активиран уред со оригинален оперативен систем, но исто така е потребно iPad 4 со iOS 6 да не е ист со истиот уред со шифриран iOS 9 од глава до пети. Не работи исто и, логично, би функционирало многу подобро ако во 2012 година имаа поставено 2 GB RAM меморија.

ipad-air-2

Извори исто така зборуваат дека iPad Air 3 ќе има a голема батерија отколку претходниот модел. Проблемот со оваа изјава е: Каде би ја ставиле? Како и повеќето компании, смешната опсесија создава сè послаби уреди, а не подебели. IPad Air 2 или новиот MacBook го докажуваат тоа. Малку е веројатно дека тие ќе лансираат iPad Air подебел од претходниот модел, но има многу корисници кои се жалат дека претходниот модел вибрирал кога волуменот бил многу висок поради неговата преголема финост. Една можност, иако се чини далечна, би била да се направи модел со дебелина на првиот iPad Air и да се искористи дополнителната дебелина за да се вклучи поголема батерија.

Но, има уште повеќе новости. Двете компании споменати погоре очекуваат зголемување на нарачките за производи со 3D допир. Прашањето тука е: Дали овие нарачки се поврзани со iPad Air 3 или iPhone 5se? Сите претходни гласини негираа дека нов уред со екран чувствителен на различни притисоци ќе пристигне до септември, што значи дека никој не очекува дека ниту следниот 9,7-инчен iPad или следниот 4-инчен iPhone ќе пристигнат со 3Д-екрани. Дали ќе бидеме изненадени во овој поглед следниот март?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Асе dijo

  и изворот? затоа што многу да се напише, но малку да се даде оригиналниот извор на вестите. Освен ако немате контакти во фабриката и тие не ви го кажале тоа од прва рака

 2.   Јаранор dijo

  Не мислам дека е подебел од iPad Air 2, зошто на iPad е важно да биде тенок затоа што е голем и тежок да го држиш во раце, на нозе на софа и да го држиш со едната рака важно е дека iPad е тенок и лесен за големината, не е како iPhone и затоа не треба да тежи или да биде подебел. Како ќе го направат тоа тогаш? Па, како што прави Apple во последно време, тој сигурно ќе ја има истата автономија како iPad Air 2 ниту повеќе ниту помалку, и што е можно ако има 4K затоа што ќе стори како што прави Apple во последно време, хардверот ќе биде пооптимизиран, новите процесори со помалку нано евра помалку трошење поефикасно и iOS поефикасните ресурси за ограничување што е она што го направи во iOS 9 ги намалува ресурсите и троши помалку батерија, но секако има заостанувања.

  1.    Јаранор dijo

   Нано евра - мислев на нанометри.

 3.   Јаранор dijo

  Со 4 GB би било прекрасно, не ни треба повеќе? Па, како што вели статијата, не е познато во иднина што ќе ни донесе, а исто така ги гледам логично оние 4 GB RAM меморија со идејата за iOS 10 што мислам дека ќе има повеќе корисници за iPad за секого ( не само училиште), iOS 10 или којзнае дали знаете дали заедно со презентацијата на iPad не изненадија со iOS 9.4 со повеќе корисници за iPad Air 3, мислам дека има начини iPad да биде брз со мноштво сметки и многу апликации се отвораат меѓу неколку корисници и кои при враќање на друг корисник брзо ја вчитуваат целата таа конфигурација.

 4.   Рафаел dijo

  Бидејќи зборувате за мулти-корисник, не би било лошо и дека доаѓа со најмалку 32 GB хард диск. Со 16 GB, ако имаме на пример 3 корисници, ќе земеме 3 апликации по лице пред да останете без хард диск xD

 5.   Хозе dijo

  Не верувам дека на екранот 4K, т.е. iPad iPad со 13 што ако му треба и дека може да стават повеќе батерија и сл. А не. Itе биде за нешто, нема смисла ! Најмногу ќе ги има карактеристиките на про