iPadOS 16 ќе донесе пловечки прозорци во апликациите ако се поврзани надворешни тастатури

Додатоци за IPadOS 15

На нови iPad-и сега се достапни за купување и првите единици почнуваат да стигнуваат до победниците. Новините што ги воведе Apple го доближуваат iPad Air до моделите Pro, давајќи им поголема моќ и сè помоќен хардвер. Сепак, за продуктивноста и ефикасноста на iPad да работат совршено, мора постои синергија помеѓу софтверот и хардверот. Една нова гласина сугерира дека iPadOS 16 ќе овозможи лансирање пловечки апликации без тастатура на екранот се додека има надворешна тастатура поврзана со уредот.

Пловечките прозорци без тастатура на екранот би можеле да дојдат на iPadOS 16

iPadOS 16 ќе биде објавен на WWDC 2022 година што ќе се одржи во месец јуни. На настанот ќе ги знаеме сите новости за сите нови оперативни системи: watchOS, tvOS, iOS, iPadOS и macOS. Можеби ќе имаме изненадување во секој софтвер. Сепак, Гласините почнуваат да ја преплавуваат мрежата.

Во овој случај, Majin Buu во неговата Твитер профил тоа го обезбедува Apple ќе воведе апликации со лебдечки прозорци во iPadOS 16 кога се поврзани надворешни уреди. Односно, кога имаме надворешна тастатура поврзана преку Bluetooth, iPadOS ќе разбере дека не ни треба тастатурата на екранот и ќе прикажува апликации без тастатура на екранот и лебдечки прозорци.

Интерактивни графички контроли во iOS 16
Поврзана статија:
iOS 16 конечно би можел да добие интерактивни графички контроли на почетниот екран

На овој начин корисниците ќе можат да имаат неколку апликации во неколку различни прозорци истовремено. Ако земеме малку имагинација, можеме да видиме паралела помеѓу macOS и неговиот интерфејс базиран на прозорци, како и во другите оперативни системи. Не е познато дали оваа функција ќе ги достигне сите iPad-и. Исто така, не е познато дали ќе има промени на дисплејот кога ќе ја поврземе или исклучиме самата тастатура. Сето ова и многу повеќе ќе можеме да го откриеме на WWDC 2022.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.