IPhone SE привлекува повеќе корисници на Android

Исечете ги податоците за продажба на iPhone SE Кога Samsung го презеде ризичниот чекор за лансирање на првиот Galaxy Note, тоа беше апсолутно исправно. Не се работеше за да ги натераме корисниците да изберат поголем телефон, туку за да ни понудат повеќе опции за големината. Кога телефоните почнаа да "растат", не малку корисници на iOS се свртеа кон Андроид во потрага по поголеми екрани и тоа е причината зошто сум изненаден од некои податоци од Слис што ни кажуваат iPhone SE привлекува корисници на Android.

Податоците од Интелигенција на парчиња покажете дека iPhone SE станува сè повеќе Прекинувачи од претходните модели на смартфон со јаболка. Никогаш не престанува да ме воодушевува од повеќе причини: последниот iPhone што беше лансиран е iPhone 6s / Plus кој се искачи на 2 GB RAM меморија, го зголеми бројот на мегапиксели на главната камера за 50%, множи со 4 напред камера и има 3Д екран на допир, додека iPhone SE има дизајн од 2013 година, предната камера е иста како онаа на iPhone 5s и пристигна без 3Д допир.

IPhone SE привлекува повеќе Прекинувачи отколку iPhone 6s

Според првите податоци од Интелигенција на парчиња, iPhone SE може да му помогне на Apple да добие основа во корисничката база на iPhone. Само 35% од купувачите на iPhone SE купиле друг iPhone во изминатите две години, додека 16% од нив биле корисници на Android. IPhone 6s го купија 49% од корисниците кои доаѓаат од друг iPhone и 10% од вкупниот изменија уред со Android кој го купија пред помалку од две години.

Slice Intelligence исто така обезбедува и други податоци како на пример дека повеќе од половина од купувачите на iPhone SE се на возраст меѓу 45 и 54 години, додека корисниците на таа возраст кои ги купиле останатите уреди биле само 18%. 77% од оние што го купиле новиот модел од 4 инчи се мажи, нешто што е исто така изненадувачки кога ќе ја земеме предвид големината на рацете на двата пола. Во секој случај, податоците на Slice потврдуваат само дека им даваат на корисниците таму каде што ни даваат и дека е тешко да се знае што ќе се случи во иднина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   анонимен dijo

    Гледам логично дека мажите претпочитаат повеќе 4-инчни Ајфони отколку жените, не е за нивни раце, тоа е за удобност, жените користат торби, сакаат големи и долги работи, тие се поадминистративни и повеќе се забавуваат со социјалните мрежи па тие трошат повеќе мултимедија. Мажите, од друга страна, се поедноставни, „поудобни“ многу за работа на лице место или работа што не е пријатно да носат панел или логично е да се мисли дека сакаат 4 инчи. но има сè, јас зборувам само за она што е кажано во статијата дека мажите го купуваат повеќе, бидејќи сметате дека е curубопитен и јас го споделив мојот став дека нема ништо iousубопитно во тоа, велам дека веќе го гледам доаѓање кај феминистки и други секти.