IPhone 8 може да донесе отклучување на ирисот: предности и недостатоци?

Концепт на iPhone 8 со двоен екран

Во последно време многу се зборува за iPhone 8, Паметен телефон на Apple кој ќе ја прослави XNUMX-годишнината од постоењето на iPhone. Многу луѓе се обложуваат на радикален редизајн на уредот, додека други очекуваат одлични иновации во хардверот со мали измени и во софтверот и во дизајнот. Во врска со вестите што ќе ги вклучува, постои прилично силна гласина која се базира на отклучување на терминалот со помош на ирисот, веќе заклучен систем за заклучување во некои паметни телефони како контроверзниот Samsung Galaxy Note 7.

По скокот, анализираме кои се предностите и недостатоците на овој систем за отклучување што предизвика толку многу разговори во текот на овие недели низ Интернет.

IPhone 8?: Отклучување на Ирис или Отклучување на лице

Пред да започнете да се занимавате со оваа тема, мора да се разјасни дека сè што ќе анализираме во овој пост се заснова на истражување и искуства на компании поврзани со отклучување на ирисот. Не можеме да знаеме дали Apple ќе го претстави овој систем и, ако го стори тоа, не можеме да знаеме ниту како ќе работи.

Историјата на безбедносните системи кај паметните телефони е доста авантура. Релевантен факт беше бум кој беше моделот за отклучување во Андроид, но друг од најрелевантните датуми беше ИД на допир, систем за отклучување отпечатоци што Apple го подобрува од година во година, со што отклучувањето на нашиот уред е прашање на милисекунди.

Гласините околу iPhone 8 се занимаваат со две безбедносни проблеми: некои извештаи сугерираат дека уредот ќе донесе отклучување на ирисот додека друг грст извештаи се занимаваат со отклучување на лицето. И двата система се различни: во еден, ирисот е релевантен; додека во другиот, релевантен предмет е целото лице.

Препознавање на ирис: многу безбеден систем

Отклучување на ирис или препознавање на ирисот е метод на биометриско отклучување што го користи признание del шема на ирисот на окото на секоја индивидуа. Во случај на големи компании, тие ги складираат различните обрасци во базата на податоци што ги споделува целиот безбедносен систем, со можностите што ги носи ова.

Како и отпечатоците од прсти, ирисите кај луѓето се сосема различни (дури и кај близнаци со иста хромозомска дарба). Затоа, отклучувањето на iPhone со ирисот може да биде многу безбеден систем. Но, веќе го познаваме Apple, тој не вклучува никаков систем или алатки ако не сте целосно сигурни во нејзината ефикасност. Покрај тоа, важно е да се види како системот за отклучување на ирисот е интегриран во екранот за отклучување на iOS, предизвик за големото јаболко.

Како и сè, и овој систем за отклучување има серија од недостатоци што го прави неговото работење не најдобро во одредени случаи:

 • Во услови на слаба осветленост, можноста за препознавање на ирисот е практично нула, освен ако инженерите на Apple не работеле на инфрацрвени камери или системи за осветлување на екранот на новиот iPhone
 • Отклучувањето со ирис има ограничување дека треба да се направи само 25-35 см помеѓу екранот и уредот
 • Се зборува за можност за кражба на идентитет преку слики или видеа со висока резолуција

Но, системот исто така има голем број на предност што може да ја направи функционалноста привлечна за различни корисници кои го стекнуваат новиот iPhone:

 • Биолошки гледано, ирисот е непроменлив орган, со високо ниво на рандомност меѓу лица, тешко може да се збуни помеѓу различни луѓе.
 • Ниско ниво на грешка (во последните тестови извршени на различни системи за мобилно отклучување)
 • Високо ниво на безбедност

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.