Jabra Elite 3, кралевите на слушалките под 100 евра

Ги разгледавме слушалките Jabra Elite 3 True Wireless, со вредност за парите што е тешко да се победи во својата категорија, комбинирајќи добар звук со перформанси и квалитет на градба типичен за повисоки опсези.

Опциите достапни во средниот опсег на вистинските безжични слушалки се бесконечни, но додека некои брендови едноставно се обидуваат да постигнат успех со огномет кои подоцна не придонесуваат ништо во пракса, Jabra тоа го прави со модел кој без спецификации се обидуваат да изгледаат што тие не се, вклучува сè што може да се очекува во слушалките од овој тип, со материјали и завршни облоги од супериорни асортиман и револуционерна цена.

Спецификации

 • Содржина: слушалки, три комплети силиконски приклучоци за уши, USB-C кабел за полнење, торбичка за полнење
 • Поврзување Bluetooth 5.2
 • A2DP 1.3, AVRCP 1.6, HFP 1.7, HSP 1.2
 • Досег до 10 метри
 • До 6 поврзани уреди
 • Автоматско вклучување и исклучување кога ќе ги извадите/ставите слушалките во кутијата за полнење
 • 7 часовна автономија, до 28 часа со футрола за полнење (USB-C врска)
 • Брзо полнење: 10 минути полнење нуди до 1 час користење
 • Силиконски приклучоци во три големини
 • IP55 сертификација

Дизајн

Jabra Elite 3 имаат дизајн многу сличен на останатите слушалки на брендот. Куќичката за полнење е многу мала, можеби најмала од сите слушалки што сум ги пробал. што го прави многу удобно за носење во панталони, дури и во најтесните фармерки што го имаш. Големината на слушалките е вообичаена за овој тип, со дизајн за во уво што се вметнува во вашиот ушен канал, нешто што на почетокот може да генерира чудна сензација ако не сте навикнати, но набрзо престанува да биде забележливи. Силиконските приклучоци ве изолираат однадвор, пасивно поништување на бучавата што ви овозможува да уживате во звукот во бучни средини без да се изолирате однадвор, совршени за одење по улица или за спортување. Нема активно поништување на шумот.

Квалитетот на материјалите на куќиштето е добар, ист како оној што го користат нивните слушалки со највисока класа, како што е Elite 85T што исто така го тестиравме и чија анализа можете да ја прочитате и видите. овој линк. Многу е ценето што и покрај тоа што се многу поевтини слушалки, материјалите и дизајнот се практично идентични со поскапите.. Контролите на слушалките се составени од две физички копчиња сместени на двете, чие притискање е многу едноставно и, според мене, многу поудобно за спортување. Притискањето не ги вметнува слушалките во увото, па затоа не е досадно.

Покрај тоа јоргован што можете да ги видите на фотографиите и видеото од овој напис, може да се купи на беж, сина и темно сива боја за иста цена.

Batería

Тие имаат навистина исклучителна автономија, со 7 часа репродукција по целосно полнење, што се продолжува до 28 часа репродукција со помош на кутијата за полнење. Куќиштето нема безжично полнење, туку USB-C конектор на задната страна Со кој можеме да го надополнуваме повеќе или помалку еднаш неделно доколку интензивно ги користите слушалките. Во ретки случаи кога ќе останете без батерија и ќе треба да продолжите да ги користите, со само 10 минути полнење ќе имате до 1 час користење.

работа

Слушалките се вклучува автоматски кога ќе се извади од кутијата за полнење, и автоматски се исклучуваат кога повторно ќе ги внесете. Имаат и систем за автоматско исклучување доколку ги оставите надвор од кутијата неискористени. Копчињата се користат за контрола на репродукцијата, за примање повици, за користење на виртуелниот асистент, па дури и за контрола на јачината на звукот. Функциите на десната слушалка се различни од оние на левата и се состојат од едно, две или три притискања, како и држење на копчето. Не можете да ги приспособите контролите од апликацијата.

Апликацијата Jabra Sound + е бесплатна за преземање и за iOS (линк) и Андроид (линк), а со него можеме да го ажурираме фирмверот и да контролираме различни режими на звук. Опциите за изедначување не се толку комплетни како оние на другите супериорни модели, но се Тие ни дозволуваат да го модифицираме звукот што ни го нудат донекаде по наш вкус. Ни ја кажува и преостанатата батерија и можеме да ги лоцираме слушалките, што ќе ја зачува последната локација каде што биле поврзани со вашиот iPhone.

Врската со iPhone е многу стабилна, со домет до 10 метри што може малку да се намали во затворени простории со пречки. Во пракса тие го имаат вообичаениот опсег на овој тип на слушалки. Не сум имал проблеми со исклучување без очигледна причина, пречки или бучава. Имам забележано само некои проблеми кога поминувам низ безбедносните сводови на влезот од продавниците, нешто што е сосема вообичаено кај секоја Bluetooth слушалка. Немаат автоматско менување на уредот, иако можат да се поврзат со неколку уреди (до 6) кои се зачувани во меморијата, но ќе мора рачно да се менувате од еден на друг. Стандардно, тие секогаш ќе се поврзат со последниот на кој сте се поврзале.

звук

Имаат прилично добар квалитет на звук со оглед на тоа што зборуваме за ниски слушалки. Тие не можат да се натпреваруваат со звукот на некои AirPods Pro, или Jabra Elite 85T, но тие работат многу добро. Прифатлив бас, избалансирани средни и високи и звук во кој можете да воочите многу детали, тоа не е звук кој ќе ви „разнесе памет“ но ќе ве остави презадоволни доколку барате „добри“ слушалки без дополнително преправање..

Она што најмногу ми недостига кај 85T што го користам секој ден е можноста за дотерување на EQ за поперсонализиран звук. Но, повторно мораме да го повториме истото: се соочуваме со слушалки помали од 100 евра. Пасивното поништување на бучавата помага да се подобри воочениот квалитет, тие се сосема погодни за употреба во бучни средини како што се спортски сали. За ова е важно да ги најдете соодветните силиконски приклучоци за вашиот ушен канал. Јачината на звукот во никој случај нема да биде проблем.

Мислење на уредникот

Jabra Elite 3 се совршени слушалки за оние кои бараат нешто достапно, но без да го жртвуваат добриот квалитет на звукот, одличната автономија и квалитетот на изградбата на повисоките сегменти. Немаат активно поништување на шум или безжично полнење, но тоа е нешто за што не може да се обвинат слушалките во оваа цена. Овие слушалки за помалку од 80 евра Ќе ги остават повеќе од задоволни оние кои не сакаат да трошат повеќе, но не се задоволуваат со малку. Можете да ги купите на Амазон за 79,99 евра (линк)

Елита 3
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
79,99
 • 80%

 • Елита 3
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • звук
  Уредник: 70%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 100%

Добрите

 • Добар звук
 • Одлична автономија
 • Добар квалитет на градење
 • Удобно и лесно

Contras

 • Неколку опции за EQ
 • Нема безжично полнење или активно поништување на шумот

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.