Паметна лента за светло Koogeek, осветлување и декорација за HomeKit

Ја анализираме една од најпопуларните додатоци на Koogeek благодарение на огромните можности што ги нуди. Ова е LED лента за паметни светлосни ленти на Koogeek, различно осветлување од традиционалните светилки што ни нуди, благодарение на неговите посебни карактеристики, многу можности како осветлувачки и декоративен елемент.

Компатибилен со HomeKit и затоа е способен да биде вклучен во автоматизација, средини и да комуницира со други додатоци компатибилни со демошката платформа на Apple, оваа паметна светлосна лента е една од најспектакуларните додатоци што можеме да ги контролираме со HomeKit и ние ви покажуваме како се инсталира и работи.

Станува збор за лента со ЛЕД светла со 16 милиони бои, 500 лумени и 10W потрошувачка, со вкупна должина на прозрачниот дел од 2 метри, на која мора да се додадат 5 сантиметри од USB кабелот за поврзување каде што има и прекинувач за поврзување . Лентата може да се пресече по целата должина преку соодветно обележани области, но не може да се спои, затоа ќе биде потребно да се размисли многу добро пред да се донесе одлука да се елиминира еден сегмент од него бидејќи нема да има враќање назад.

Заради неговата разонливост треба да го поврземе со USB порт, или од компјутер, телевизор или USB полнач. Не сите телевизии имаат УСБ-порти што го обезбедуваат потребниот напон за правилно работење, па ако, како што покажувам на видеото, сакате да го користите како „Ambilight“ на вашата телевизија, треба да имате предвид дека приклучоците на телевизијата може не се доволни. Ниту, тоа е голем проблем, бидејќи е лесно да се набави USB-продолжен кабел од машко-женско и да се однесе таму каде што има близок излез.

Благодарение на лепилото на грбот, можете да го поставите каде сакате: вашиот телевизор, под кујнски мебел, на бирото за компјутер, на полица ... декоративните можности на оваа ЛЕД лента се многу разновидни. Се разбира, не е погоден за екстериери.

Ако порано споменавме едно од ограничувањата на ЛЕД лентата Koogeek (не е можно да се спојат сегменти), сега треба да го коментираме вториот: не е можно да има различни бои низ лентата. Има 16 милиони бои, но секогаш светнува во една боја. И покрај тоа, поради неговата цена и можностите што ги нуди, тој е високо препорачан додаток за оние кои сакаат да започнат во HomeKit и сакаат да го сторат тоа со нешто што е навистина визуелно импресивно.

Како го контролираме вашето осветлување? Како и секогаш, имаме две алтернативи: апликација на производителот (Koogeek Home достапна на оваа врска до iTunes) или апликацијата iOS Home. Конфигуриран е како и секој друг уред HomeKit и се користи како конвенционална сијалица ќе се третира, ќе може да се регулира интензитетот, бојата и температурата (можете детално да го видите процесот во Оваа статија) како и можност да го вклучиме во автоматизација, програма за вклучување и исклучување или за создавање средини со разни компатибилни додатоци.

Мислење на уредникот

LED паметната лента на Koogeek е за свои заслуги една од најбараните додатоци од брендот додатоци што се компатибилни со HomeKit, и е тоа што освен што служи како елемент за осветлување, има и многу интересни декоративни можности. Совршено интегрирана во апликацијата Home со останатите додатоци компатибилни со HomeKit Тоа е многу интересен производ за неговата цена, леснотијата на користење и, пред сè, да постигнеме импресивни резултати веднаш штом знаеме каде да го поставиме. Неговата цена е 36,99 € во Амазон, доста зделка.

Koogeek LED паметно светло лента
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
36,99
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Инсталација
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Два метри во должина
 • 16 millones де Colores
 • Многу едноставна инсталација и конфигурација
 • Можност за кастрење

Contras

 • Само една боја истовремено
 • Не може да се спојат сегменти
 • Не е погоден за надвор

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Педро dijo

  Око !! Во описот на Амазон, тој вели дека е компатибилен само со домашен Wi-Fi од 2,4 GHz.

  1.    Луис Падилја dijo

   Како 99,99% од паметните светла

 2.   Нула dijo

  Лесната лента Xiaomi мислам дека е многу подобра. Компатибилна со хомекит, алксиа, верзијата 2 што штотуку ја објавија е проширена на 10 милиони и исто така ќе биде компатибилна со Apple home. Погоден за на отворено. Многу добар квалитет. Помала потрошувачка. Интеграција со вашиот екосистем. И сигурен сум дека нешто заборавив.