Logitech POP, копче за контрола на HomeKit

HomeKit има огромна предност во тоа што може да ги контролира вашите компатибилни уреди користејќи го вашиот глас, или преку Siri на вашиот Apple Watch или iPhone или од HomePod. Можете дури и да ги користите апликациите Home за iOS, watchOS и macOS. На овие контроли можеме да додадеме и паметни копчиња како што е Logitech POP.

Тоа е програмабилно копче што со помош на преса, две притискања или одржливо притискање Може да извршите различни дејства со контролирање на еден, неколку или сите уреди на HomeKit што сте ги додале во вашиот дом. Неговата конфигурација е крајно едноставна, а можностите што ни ги нуди се огромни. Ние ќе ви кажам за тоа подолу.

Физичкото копче секогаш ни одговара

Зошто да користите паметно копче кога можете да го користите вашиот глас? Не секој е опкружен со уреди за слушање на нарачки, или не секој е подготвен да ги дава тие наредби на глас, или барем не секогаш. Или можеби ќе сакате да контролирате неколку дејства одеднаш на неколку уреди и претпочитате да контролирате сè со едно притискање на копче.. Да се ​​соочиме, физичките контроли сè уште имаат привлечност кај многу луѓе, и токму тоа го нуди Logitech.

Копче и мост

За да го користите копчето POP, потребен ви е мост што се поврзува со вашата WiFi мрежа. Мостот е со големина на полнач и останува поврзан со приклучок и со вашата домашна безжична мрежа, и тој ќе биде оној што делува како посредник помеѓу копчето POP и контролната табла HomeKit што сте ја инсталирале во вашиот дом. Можете да додадете колку копчиња сакате, без потреба да додавате повеќе мостови под услов да бидат во опсегот на дејствување на мостот. Копчето POP од негова страна е прилично мало и тенко, помало од switchидниот прекинувач и е достапно во разни бои за да се вклопи добро со вашиот домашен декор.

Копчето е поврзано со радиофреквенција со мостот, и работи со батерија што Logitech гарантира дека има 5 години автономија, а може да се замени подоцна без поголем проблем. Logitech нуди различни пакувања само со копчето POP или копчето и скокач. Исто така, бидете многу внимателни при изборот на вашиот пакет, бидејќи има модели кои не се компатибилни со HomeKit, други се такви, затоа добро разгледајте го печатот на компатибилност со платформата на Apple пред да кликнете на копчето за купување.

Инсталација, конфигурација и работа

Не може да биде полесно да се инсталираат мостот и копчето POP. Приклучете го мостот, кодот HomeKit е оскуден со камерата на вашиот iPhone и апликацијата Home и работи. Откако тоа е готово, мора да ги конфигурирате дејствата на копчето. POP ни нуди три акции: едно притискање, две преса и едно долго притискање. Ова се трите дејства што можеме да ги извршиме за да контролираме други уреди што ги додадовме на нашата мрежа HomeKit дома.

Дејствата се конфигурираат преку апликацијата Home, пристапувајќи до поставките на уредот. Е најдеме мени во кое можеме да го дефинираме дејството за секој вид на удар на копче, што ќе ви овозможи да изберете единствен додаток на HomeKit или сите што ги додадовме. Веќе е прашање секој да преземе фантазија и да ги направи комбинациите што ги посакува. Во мојот случај, ќе го користам за контролирање на светлата, бидејќи не секој дома е подготвен да разговара со HomePod за да го вклучи или исклучи.

Покрај овие активности на HomeKit, копчето POP може да се користи со самата апликација Logitech што можете да ја преземете од App Store, со кои можете да конфигурирате дејства со други додатоци, како на пр Звучници на Sonos, уреди за Harmony, светла за нијанси и LIFX, па дури и користете рецепти на IFTTT. Процесот на конфигурација е исто така прилично едноставен, а единствената мана е што апликацијата сè уште не е оптимизирана за екранот на iPhone X ... шлаканица на зглобот кон Logitech во врска со ова. Штета е што ако го користите копчето за активности со апликацијата Logitech повеќе нема да можете да го користите за HomeKit и обратно.

Мислење на уредникот

Иако HomeKit е дизајниран да се користи природно со нашиот глас, секогаш е погодно да имате алтернативи, а не мора да се движите во вашата апликација iOS, watchOS или macOS Home не е најбрза или најудобна. Физичко копче како Logitech POP станува многу корисна алатка за да може да се извршуваат задачи со различна сложеност со еден клик. Неговите три гестови што можат да се конфигурираат можат да помогнат далеку, а леснотијата на конфигурирање и ракувањето го прави додаток кој секој може целосно да го искористи. Со мост можете да поврзете колку копчиња сакате, иако ограничени со опсегот на радиофреквенција што копчето го користи за поврзување. Достапно на Амазон во Стартер комплет кој вклучува мост и копче за 64 € (линк) исто така можете да го купите само копчето за да ги додадете во веќе инсталираниот мост за околу 36 € во различни бои од овој линк.

Logitech POP
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
36 a 64
 • 80%

 • Logitech POP
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Ракување
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Многу едноставна инсталација и конфигурација
 • Многу опции за конфигурирање на дејства
 • Се интегрира со секој додаток на HomeKit
 • Минималистички дизајн и во различни бои

Contras

 • Апликацијата не е оптимизирана за iPhone X
 • Мора да одлучите дали сакате да го користите со HomeKit или со неговата апликација
 • Само три дејства на копче
 • Ограничено растојание од копче до мост

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.