Pangu препорачува ажурирање на iOS 9.2.1. Jаилбрејк на повидок?

jailbreak-ios.9.2.1

Во моментов, најактуелната официјална верзија на мобилниот оперативен систем на Apple е iOS 9.2.1, а последната верзија за тестирање е iOS 9.3 beta 2. Корисниците кои имаат jailbroken еден од нашите уреди чекаат да започнат алатка најновата верзија на iOS за да ги ажурираме нашите iPhone, iPod Touch или iPad, но оние што ги немаат треба надградба на iOS 9.2.1, или тоа е она што непознат ветер нè препорачува, член на тимот на хакери Кинески, Пангу.

Причината што ни ја дава непозната ветер е безбедноста. Во својот пост на блогот Пангу, тој пишува многу технички информации, но во првиот пасус тој веќе ни кажува дека и iOS 9.2 и iOS 9.2.1 опфатени многу важни дупки од кои „Проектот нула“ на „Гугл“ веќе го пријави на „Епл“. Овие дупки се поврзани со кернелот систем, затоа мора да ги сфаќате многу сериозно, особено ако не сте го затвориле вашиот уред во затвор и немате што да изгубите, напротив, бидејќи, покрај тоа, најновата верзија на iOS значи дека дури и iPhone 4S добива флуентност.

Пангу: „iOS 9.2.1 ги поправа големите безбедносни пропусти“

Вреди да се одбележи дека оваа пукнатина во активирањето на песок за iOS, и затоа во апликацијата, може директно да го нападне јадрото, кодот на јадрото се извршува за да се добијат дозволи. Препорачуваме корисниците да се ажурираат до најновата верзија што е можно поскоро и да избегнуваат инсталирање апликации од непознато потекло.

Оттука, можеме да помислиме дека оваа препорака има различно читање: започнување на jailbreak за iOS 9.2.1 блиску е. Не гледам многу веројатно, но тоа е можност. Ако земеме предвид дека iOS 9.2.1 е со нас долго време, зошто препорачуваме да не ажурирате сега, а не пред неколку недели? Покрај тоа, борбата со TaiG да биде тој што ја лансира алатката за отклучување на нашите уреди е жестока и не треба да нè изненадува што намерата на Пангу е да започне џеилбрејк сега кога сите мислиме дека треба да чекаат официјалното објавување на iOS 9.3. Во секој случај, ако немате jailbreak, најдобро е да го ажурирате на iOS 9.2.1, збор за ветрот непознат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.