Powerbeats Pro почнуваат да добиваат поддршка за автоматско префрлување помеѓу iPhone и iPad

Powerbeats Pro

Иако Apple ни нуди преку iOS можност за одговори на повиците што ги добиваме на iPhone директно на нашиот iPad o Mac, се чини дека нема многу активирани корисници, бидејќи не им се допаѓа што сите нивни уреди почнуваат да ringвонат истовремено кога добиваат повик.

Далеку од елиминирање на оваа функција, Apple претстави во последниот WWDC нова функција што ќе ви овозможи да го менувате звукот од iPhone на iPad и обратно автоматски, без да мора рачно да го менувате. Оваа функција е идеална кога гледаме филм на iPad и добиваме повик.

Кога ringsвони iPhone-от, слушалките што ја поддржуваат оваа функција автоматски префрлете го изворот на аудио на iPhone, сè додека не го затвориме повикот. Во тоа време, аудио изворот ќе се врати на iPad, уредот што го користевме пред да добиеме повик.

Powerbeats Pro сега поддржува автоматско вклучување од јаболко

Според корисникот на Reddit, оваа одлика стана достапен на Powerbeats Pro, одлика што е исто така компатибилна со AirPods Pro, AirPods 2-та генерација, Powerbeats и Beats Solo Pro. Оваа одлика бара и двата уреди да се користат со истиот Apple ID и најновата верзија на iOS.

За сега не е компатибилен со Mac, но прашање на време е кога Apple ќе ја објави конечната верзија на macOS Big Sur, така што овие корисници исто така можат да ја искористат оваа функционалност. Ако имате Powerbeats Pro, проверете дали имате ново ажурирање на фирмверот за да започнете да уживате во оваа функционалност.

Во врска со лансирањето на ажурирањето за останатите модели компатибилни со оваа функција, време беше датумите не се познати, но ако земеме предвид дека Apple не одзема многу време за да ги ажурира ажурирањата, прашање на денови ќе може да го искористат сите уреди компатибилни со оваа функција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.