Siri и бета-верзијата на iOS 14.5 овозможуваат стандардно да ја менуваат услугата за стриминг на музика

iOS 14.5 и Siri

iOS и iPadOS 14 донесоа многу нови функции што не ги очекувавме. Една од нив беше можноста за избор на веб прелистувач по дифолт на iOS и iPadOS меѓу сите апликации компатибилни со овој систем. За ова, програмерите треба прво да ја овозможат оваа функција, така што подоцна, корисникот може да го измени Safari како стандарден прелистувач и да внесе други како што се Google Chrome или Firefox. Во iOS 14.5 бета верзија објавена пред една недела откриено е дека Siri може да ја прилагоди стандардната услуга за пренос на музика да пуштаме музика кога ќе прашаме. Уште една точка во која флексибилноста на Apple почнува да станува очигледна.

iOS 14.5 ви овозможува да ја менувате стандардната музичка услуга за пренос

Се прикажува првата бета верзија на iOS 14.5 најголемото ажурирање на iOS 14 што видовме до денес. Како новини што треба да се потенцираат, важно е доаѓањето на отклучување на iPhone преку Apple Watch кога носиме маска или компатибилност на две SIM-картички со 5G истовремено.

Поврзана статија:
IOS 14.5 и watchOS 7.4 Public Betas сега се достапни

Новина што е откриена во рамките на првата бета верзија на iOS 14.5 е можност за измена на стандардната услуга за стриминг музика кога бараме од Сири да ни пушти песни. Оваа функција може да се прилагоди кога ќе побараме од Сири да пушти музика. Allе се прикаже мени со сите апликации каде што можеме да го репродуцираме нашето барање и изборот ќе стои сè додека не одлучиме да го смениме.

Корисниците уверуваат дека има десетици компатибилни апликации: Youtube Music, Apple Music, Spotify, Castro, Deezer, Apple Books, Apple Podcasts итн. Сепак, исто така се гледа дека оваа одлика сè уште е во фаза на тестирање бидејќи понекогаш менито Siri повторно се прикажува за да ја избере услугата или откако ќе постави ново барање, тоа повторно се репродуцира стандардно во Apple Music. Но, она што е јасно е тоа iOS 14.5 би можел да биде почеток за понатамошно прилагодување на начинот на интеракција на Siri со нашите музички апликации.

Слика - reddit


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.