Преглед на звучници Sonos One, паметен и со AirPlay 2

Звучниците се во мода благодарение на појавата на таканаречени „паметни звучници“ како што се HomePod, Amazon Alexa или Google Home. „MultiRoom“ или поврзување на два звучници за создавање на стерео систем се чини како новина, но реалноста е дека брендовите како „Sonos“ постојат со години. нудејќи го истото со своите производи.

Искористувајќи го неодамнешното ажурирање што AirPlay 2 го донесе на своите производи, ги анализиравме звучниците на Sonos One. Најприфатливиот модел на брендот, но нуди квалитетен звук и карактеристики што малку производи од неговиот опсег на цени можат да одговараат.. И исто така е подготвена да ги прими Amazon Alexa и Google Assistant.

Дизајн и спецификации

Со големина од 161,5 × 119,7 × 119,7 мм и тежина од само 1,85 Кг, овој мал звучник е во можност да ни понуди квалитетен звук што малкумина во неговиот опсег на цени можат да го совпаднат благодарение на неговите засилувачи од два класа Д., Високотонец и среден опсег звучник Дизајнот е карактеристичен за Sonos, со две достапни завршни работи (црно-бело) и модерен и минималистички изглед во која решетката на звучникот ја зафаќа скоро целата површина. На горниот дел се контролите на допир, без физички копчиња, кои ќе ви овозможат да ја започнете или запрете репродукцијата, да ја прескокнете песната и да ја контролирате јачината на звукот, сето тоа преку гестови на горниот капак на звучникот.

На горниот дел, исто така, го наоѓаме микрофонот со ЛЕР што ни кажува кога е во функција, и дека можеме да деактивираме кога сакаме ако приватноста на овие уреди е нешто што не загрижува. Кога гласовните асистенти ќе пристигнат на овој Sonos One, овој микрофон ќе ни овозможи да ја контролираме репродукцијата без да го допирате звучникот, покрај другите функции на овие виртуелни асистенти. Но, тоа засега е нешто што ќе мора да почека во Шпанија и другите земји во кои се зборува шпански.

Што се однесува до поврзаноста на звучниците на Sonos, облогот на компанијата е јасен подолго време: WiFi. Звук со највисок квалитет и најстабилна и можна конекција со широк опсег. Ако сакате Bluetooth звучник, Sonos не е ваш бренд. Овој модел не вклучува друг вид на аудио врска, ниту Jackек ниту оптички кабел, целиот звук што ќе стигне до звучникот ќе биде преку вашата домашна WiFi мрежа. Компатибилен е само со 2,4 GHz мрежи, кои се оние со најголем опсег, па иако недостасува спецификациите да вклучуваат опсег од 5GHz, во пракса тоа не претставува никаков проблем.

На задната страна го наоѓаме единственото физичко копче на уредот, кое ќе го користите за да го поврзете со вашата WiFi мрежа, многу едноставен процес што се спроведува благодарение на апликацијата Sonos Controller што ја имате на располагање во App Store (линк) и тоа работи и со вашиот iPad и со вашиот iPhone. Исто така, етернет врска, во случај да сакате да го користите кабелот наместо WiFi, таа е единствената „дупка“ што ќе ја пронајдете за да поставите кабел, освен очигледниот кабел за напојување што се поврзува со основата на звучникот. Оваа политика на малку врски не е поздравена од многумина, но јас лично ја сакам, всушност дури би рекол дека кабелот Етернет останува.

Контрола од вашиот паметен телефон

Идејата на Sonos е да ја контролирате вашата репродукција од вашиот мобилен уред, што е во огромното мнозинство на случаи изворот на музиката во која уживаме денес. За ова ја имаме апликацијата Sonos Controller која ни овозможува да правиме автентични зраци со нашите звучници. Тие се интегрираат практично со сите музички услуги што можете да ги најдете низ целиот свет, вклучувајќи ги Spotify и Apple Music. Ако сакате, можете дури и да ја користите апликацијата за да ги обедините сите ваши услуги во една апликација и да креирате списоци со музика од една на друга страна.

Апликацијата ви овозможува да ја контролирате репродукцијата на неколку звучници, со иста музика во сите нив, создавајќи групи или со различна музика во секој, вие одлучувате. Секако, можете да ја контролирате и репродукцијата од апликацијата Apple Music или Spotify, или која било друга, благодарение на компатибилноста со AirPlay 2, така што нема да имате проблем доколку сакате да продолжите да ја користите официјалната апликација на вашата омилена услуга за стриминг музика. AirPlay 2 исто така ви носи компатибилност со Siri, со можност да го користите виртуелниот асистент на Apple за контрола на репродукцијата од вашата избрана музика на кој било звучник во куќата. Како да сте имале HomePod, иако командите треба да бидат дадени на вашиот уред со Siri, а не директно на звучниците.

Квалитет како бренд на куќата

Нема потреба да се занимаваме со квалитетот на Sonos и неговите производи, како во дизајнот, материјалите и завршувањето, така и во звукот што го произведуваат. Како што може да се заклучи, Sonos One е под моќ и квалитет на другите производи на брендот, бидејќи за тоа тие се најприфатливи, но не прават грешка, бидејќи нивниот звук е многу добар. Во текот на овие години бев во можност да го тестирам Sonos Play: 3 (линк) и неодамна на Сонос Плеј: 5 (линк), супериорни производи по квалитет и звук што играат во различна лига, како што е HomePod, за кој исто така објавивме преглед на блогот (линк).

Сепак, постои една поразителна карактеристика на Sonos што оваа Sonos One ја искористува целосно: модуларност. Можете да купите пар Sonos One и да ги поврзете заедно за да станете единствен звучник, а квалитетот и моќта на звукот се множат. Sonos Еден парови се на ниво на HomePod, мојот слух не е толку извонреден за да можам да одлучам кој е подобар. Огромна предност на оваа стерео опција е тоа што можете да го набавите кога сакате со купување друга единица подоцна, не мора да ги купувате двата звучници истовремено. Исто така, тоа е реверзибилен процес во секое време.

Некои дури размислуваат да ги користат како HomeCinema, поставувајќи Sonos на секоја страна од телевизорот. Оваа опција не ми се чини дека е особено извонредна кај овие звучници, иако ја испробав и резултатот ме изненади пријатно. Сепак, тие не се дизајнирани за оваа намена и затоа немаат HDMI или оптички врски. Може да се користи? Се разбира, можете да го искористите фактот дека ги имате поставени во дневната соба за да ги користите и како аудио систем за вашата телевизија, но ова е повеќе лежерна работа отколку сама функција. Sonos има многу посоодветни опции што ќе ви дадат подобри резултати.

Мислење на уредникот

Ако она што го барате е едноставно звучник за AirPlay, имате подостапни опции, но ако сакате квалитетен звучник, компатибилен со AirPlay 2, кој наскоро ќе ги интегрира и другите виртуелни асистенти, како што се Google Assistant или Alexa, и кој исто така има можност за создавање на звучен систем низ целата куќа со додавање на повеќе звучници, тогаш овој Sonos One е само она што го барате. Со еден звучник (и многу подобро со два) можете да уживате во вашата музика и благодарение на AirPlay 2 дури и да ја контролирате преку Siri. И исто така можете да ја интегрирате услугата за стриминг по ваш избор во вашата апликација. Тоа е, без никакво сомневање, апсолутно препорачана набавка за секој musicубител на музика за само 229 € во

Sonos One
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
229
 • 80%

 • Sonos One
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • звук
  Уредник: 80%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Квалитетен звук и дизајн
 • Модуларност
 • Компатибилен со AirPlay 2 и Siri
 • Апликација што ги интегрира сите музички услуги

Contras

 • Само WiFi или етернет врска

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ариц dijo

  добро,

  Имам претстава: 1 и веќе некое време размислувам да купам еден.
  Разбирам дека од апликацијата Sonos не можете да ги спарите за да создадете Stereo, но можете преку Airplay 2 бидејќи според страницата Sonos, со тоа што имате уред компатибилен со Airplay 2, можете да ги контролирате сите.
  Прашањето е што не можам да најдам повеќе информации или статии од луѓе кои го пробале ова и тоа ме тера да имам многу сомнежи.
  Дали сте го пробале?

  Патем добра статија.
  честитки

 2.   Луис Падилја dijo

  Прочитав исто како вас, кога додавате компатибилен уред, остатокот од истата мрежа исто така ќе биде компатибилен, но не успеав да го потврдам бидејќи немам стар уред, извинете.