WhatsApp располага со шифрирани бекап од крај до крај

Извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг минатиот месец го објави тоа Шифрирани бекап на WhatsApp од крај до крај (или од крај до крај) требаше да стигнат до платформата. На овој начин, корисниците кои сакаат да ги зачуваат своите копии во услуги како што се iCloud или Google Drive, би можеле да ја имаат оваа сигурност во нивните разговори. Е сега Оваа функционалност веќе се користи малку по малку кај корисниците на iOS и Android.

Разговорите на WhatsApp веќе долго време имаат енкрипција од крај до крај, Но, до сега, компанијата на Закерберг не ја распореди за резервни копии, чија заштита беше потенцијално помала од онаа на разговорите.

Самиот Марк Закерберг ја објави оваа вест низ целиот свет на својата Фејсбук страница.

Иако шифрираните пораки од крај до крај што ги испраќате и примате се зачувани на вашиот уред, многу луѓе исто така сакаат да имаат резервни копии од нив во случај да го загубат уредот. Од денес, ние нудиме дополнителен дополнителен слој на безбедност за заштита на резервните копии складирани на Google Drive или iCloud со шифрирање од крај до крај. Ниту една друга глобална услуга за пораки во вакви размери не го нуди ова ниво на безбедност за пораки, мултимедија, гласовни пораки, видео повици и резервни копии од разговорите на своите корисници.

Сега можете да ја обезбедите шифрираната резервна копија од крај до крај со лозинка по ваш избор или со 64-цифрен клуч за шифрирање што само вие го знаете. Ниту WhatsApp ниту вашиот резервен оператор нема да можат да ги читаат вашите резервни копии или да пристапат до клучот потребен за отклучување.

Со повеќе од 2.000 милијарди корисници, ние сме среќни што им даваме на луѓето повеќе опции за заштита на нивната приватност. Оваа функција ќе се користи малку по малку за оние што ја имаат најновата верзија на WhatsApp.

Закерберг, сепак, не ја одредува брзината со која оваа функционалност ќе стигне до корисниците, само за „одржување на добро корисничко искуство за корисниците на iOS и Android ширум светот“.

Ова е секако а одлични вести за приватноста на корисниците (и покрај тоа што доаѓаат од страната на Фејсбук), кои сигурно ќе ги обезбедат своите разговори во нивните резервни услуги со уште помал ризик дека некој може да им пристапи. Сепак, WhatsApp продолжува да дава нови функции, заборавете да ги слушате корисниците со други кои чекаа долго време, како што се апликациите iPad и Apple Watch.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.