Што можеме да очекуваме од WWDC 2020

Одбројувањето веќе е при крај, во понеделник во 19:00 часот (GMT + 2) ќе започне WWDC 2020 и гласини и протекување ќе им отстапи место на вистинските соопштенија од Apple. Што ќе видиме на настанот во понеделник? Тука ви ги кажуваме сите можни новости.

Први Macs со ARM

После повеќе години разговори за оваа можност, се чини дека овој понеделник ќе го видиме првиот Mac компјутер со процесор ARM, од типот на процесори што ги користат Apple iPhone и iPad. Искуството на компанијата за дизајнирање процесори за своите мобилни уреди ќе доведе до ситуација кога веќе би било можно да се започне процесор за нејзините компјутери. Енергијата и малата потрошувачка се карактеристиките на процесорите ARM на Apple, нешто што многу добро би го користел лаптопот.

Нема да биде лесна задача, бидејќи не станува збор само за промена на еден процесор за друг, туку ќе биде потребно системот и апликациите да се направат компатибилни со оваа архитектура, сосема различни од оние што ги користи Intel во неговите процесори. Останува да видиме како Apple ја планира транзицијата, како и на кои уреди ќе дебитираат овие процесори, какви алатки ќе им дадат на развивачите за да ги прилагодат своите апликации итн. Многу детали што се надеваме дека ќе ги знаеме на овој настан.

Ажурирања на iOS 14 и iPadOS 14

Apple ќе го сменеше начинот на кој го тестира својот софтвер пред лансирањето, што ќе помогне верзиите што стигнуваат до корисниците имаат помалку грешкиНешто за што многумина се жалеа со објавувањето на iOS 13. Минатата година имаше чудна ситуација да се има iOS 13.1 во Бета пред да биде објавена официјалната верзија на iOS 13.

Обновен почетен екран, со повеќе опции за прилагодување за корисникот, со тотално нов начин на гледање на апликациите, како список, можност за додавање графички контроли што може да се променат во големината и движете се низ екранот. Исто така, би имале нова апликација за проширена реалност што ќе се користи заедно со камерата на iPhone.

Другите протекувања зборуваа за можноста за избор на апликации што сакаме да ги користиме стандардно, што би овозможило трајно напуштајте некои природни апликации, како што се пошта, подкасти или сафари. Промените во CarPlay и CarKit, нова функција што ќе ви овозможи да го отворите вашиот автомобил со iPhone, исто така, ќе бидат други важни новини.

Поврзана статија:
Сите новости за iOS 14 што ќе бидат претставени наскоро

За специфичната верзија за iPad, iPadOS 14, знаеме многу малку детали. Очигледно е дека тие ќе споделат многу од функциите на iOS 14, систем со кој споделува голем дел од својата функционалност, но се очекува дека оваа нова верзија ќе напредува повеќе кон iPad како замена за компјутерот.

Промени во watchOS 7

Изгледа дека ќе биде добра година за Apple Watch, со големо ажурирање за watchOS. Се очекуваат нови функции и за следење на здравствената и физичката активност, како и нов „режим за деца“ за контрола на Apple Watch на малолетник од нашиот iPhone. За часовникот на Apple се очекуваат нови бирања, и како и секоја година, излегува долгоочекуваната продавница за сфери, иако во ова прашање нема ништо сигурно.

Исто така, се очекува да има нова функција за следење на спиењето што ќе ги користи вашите движења, звуците што ги испуштате, срцевиот ритам итн. Нова функција за следење на количината на кислород во крв ќе пристигне со следниот Apple Watch што ќе биде лансиран по летото, скоро е исклучено да го видиме на овој јунски настан.

Нов macOS 10.16

Apple ќе го претстави macOS 10.16 на настанот во понеделник, со ажурирања што ќе го следат трендот на последните години на носење на функциите на iOS на macOS. На пример, апликацијата Messages би се променила во универзална верзија, како онаа што ја имаме во iOS и iPadOS, со функции како што се налепници, екстензии ... нешто што сега не постои во верзијата за macOS.

Не се познати многу повеќе детали за macOS, дури и името што ќе го има оваа нова верзија. Haveе почекаме настанот да ги знаеме сите детали за ова ажурирање за компјутерите на Apple.

tvOS 14

За ажурирањето за Apple TV не се познати многу детали. Гласините говорат за а нов режим за деца, што ќе овозможи да се создаде различна сесија за малолетници кои ќе имаат пристап само до оние апликации што им ги дозволуваат нивните родители. Кон ова ќе биде додадена функцијата „Време на употреба“ што минатата година по пристигнувањето на Mac ќе слеташе на Apple TV, за да го контролира времето кога го користите уредот и да воспоставите ограничувања.

Се зборуваше за можноста Apple TV да дозволи да го постави аудио излезот на уредите AirPlay 2 на фиксен начин, без да ја конфигурираме оваа опција секогаш кога ќе го вклучиме Apple TV. Многу корисници на HomePod кои го користат звучникот на Apple за да ја слушаат содржината на Apple TV сигурно ќе ја ценат оваа опција, иако треба да биде придружена со специјално изедначување на HomePod, што сега не нуди најдобар квалитет на звук за слушање филмови или серии.

Изданија на хардвер

Се очекува да го видиме новиот iMac, сè-во-едно од Apple кој по многу години со ист дизајн може да има нов изглед, сличен на XDR екранот, со помалку рамки од сегашниот. Многумина се надеваат дека ќе ги видат новите Apple TV и HomePod Mini За што зборувавме многу, но според Блумберг Apple ги резервира за крајот на годината. Можеби AirTags, ознаките за локатор на Apple, конечно може да се појават по разни настани каде што требаше да бидат лансирани.

Следете го во живо на iPhone News

За да не пропуштите ништо што ви кажавме, видете кои гласини се потврдени и кои остануваат во цевката и да ги видите изненадувањата што никој не ги очекуваше, настанот може да го следите во живо со нас. Beе бидеме од 18:30 (GMT + 2) на нашиот канал на YouTube во живо, каде што можете да учествувате коментирајќи за сè што се случува. Можете исто така да го следите од овој линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.