Shkaku i "Celebgate" do të shkojë në burg në Shtetet e Bashkuara

 

iWork-për-iCloud

Ju do të mbani mend pak kohë më parë sesi një ndërhyrje e famshme (ose hak e supozuar) e shërbimeve iCluod shkaktoi rrjedhjen në sferën publike të qindra fotografive të shumë personave të famshëm në të gjitha fushat, nga bota e kinemasë te sportet, ishin prekur nga kjo. rrjedhja e fotografive private në të cilat Jennifer Lawrence mund të shihej në poza intime, për shembull. Pra, eai shkaku i gjithë këtij kolapsi që e ka vënë Apple në pikëpyetje për muaj me radhë, është shpallur fajtor në Shtetet e Bashkuara dhe do të vuajë një dënim me burg.

Një burrë nga Pensilvania, i shkaktuar nga pirateria dhe "mashtrimi", duke hyrë në mënyrë të paligjshme në më shumë se njëqind llogari të postës elektronike të Apple dhe Google, duke përfshirë shumë njerëz të famshëm nga industria e argëtimit në Los Angeles. Ky zotëri ishte Ryan Collins, tridhjetë e gjashtë vjeç, i lindur në Lancaster, Pennsylvania. Sot ai ka pranuar akuzat e "mashtrimit kompjuterik" dhe "shkeljes së privatësisë" që u akuzuan kundër tij, në këtë mënyrë, Ryan ka konfirmuar se ai bëri qasje të paautorizuar në kompjuterë privatë dhe të mbrojtur, me qëllimin për të marrë informacionin e nevojshëm për kryejnë keqbërjet e tyre.

Pavarësisht nga fakti që Ryan Collins u padit në Los Angeles, rezidenca e shumicës së atyre që preken nga mungesa e etikës dhe dëshira e tij për famë, të dy palët ranë dakord të transferonin çështjen në Harrisburg, në Rrethin e Mesëm të Pensilvanisë, vendi më i afërt në shtëpinë e Ryan Collins, pasi ai është vendas i atje. Në këtë vend, ju mund të zbatoni fjalinë që ju atribuohet, oseNjë maksimum prej pesë vjet burg federal, pavarësisht nga fakti se palët e prekura kërkuan rreth një vit e gjysmë.

Si e keni realizuar rrjetin kriminal?

çmimi iCloud

Ishte midis nëntorit 2012 dhe shtatorit 2014 kur filloi kjo veprimtari kriminale. Collins u dërgoi email këtyre personave të famshëm që imitonin postat elektronike zyrtare të dërguara nga Google ose Apple me synimin për t'i bërë ato të kruheshin në nevojë. Për këtë, ajo kërkoi në postat elektronike të dhënat e hyrjes në llogaritë e tyre me synimin që personat e famshëm në një akt të papërgjegjësisë do t'u ofronin atyre, ne paralajmërojmë se një kompani që ofron shërbime kurrë nuk do t'i kërkojë këto të dhëna me email.

Sapo Collins mori të dhënat, hyrë në email dhe llogaritë iCloud të këtyre njerëzve të përfshirë. Prej andej atij i duhej vetëm të ruante të gjitha informacionet dhe imazhet / videot që këta njerëz po i ruanin në renë e tyre me qetësi të plotë, përveç kontakteve telefonike, ju tashmë e dini që axhendat janë të sinkronizuara edhe në re. Në rastin e llogarive iCloud, Collins shkarkoi të gjithë përmbajtjen nga rezervimet, nuk e dimë me çfarë qëllimi.

Në këtë mënyrë, Collins kishte qasje në më shumë se 50 llogari iCloud dhe më shumë se 72 llogari Gmail. Ajo që hetimi nuk ka qenë në gjendje të demonstrojë është se vetë Collins do të kishte qenë ai që ndau imazhet e nudove të këtyre njerëzve në rrjet, nëse dënimi i tij zbulohej ose rrëfehej dhe qëndrimi i tij më pas në burg mund të zgjatej. Sidoqoftë, ai nuk ka dashur të deklarojë fajtor për ndarjen e këtij informacioni.

Çfarë është faji i Google dhe iCloud?

Google-logo-e re

Vërtetë pak. Shumë u tha për Apple dhe Google që ishin plotësisht fajtorë për atë që ndodhi, për moszbatimin e sigurisë së nevojshme. Kjo pasi në fillim mendohej se shërbimi iCloud ishte hakuar, por nuk ishte kështu., ishte një mashtrim i thjeshtë në të cilin përdoruesit binin si kompjuter analfabetë të nivelit më të lartë. Ka shumë raste në të cilat kompanitë raportojnë se kurrë, në asnjë rrethanë, nuk do ta kërkojnë këtë informacion me email.

Sidoqoftë, duket se filtrat kundër mashtrimit duhet të rriten, pasi gjithnjë e më shumë viktima të këtyre aktiviteteve të paligjshme, dhe dëmet që prodhohen gjithnjë e më të mëdha.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.