Arkitekti Apple Watch zbulon se si funksionon sensori i zemrës

mundësia e shikimit të mollës

Që Apple Watch ka një nga sensorët më të saktë të zemrës në treg nuk është aspak sekret, veçanërisht kur flasim për orë të veshura ose orë inteligjente. Sidoqoftë, kjo nuk është diçka që nuk vjen nga askund, por ka një punë të konsiderueshme zhvillimi pas vetes. Bob Messerschmidt, një arkitekt i cili ka punuar në Apple Watch, ka zbuluar në një intervistë se Arritja e një niveli të tillë të saktësisë në sensorin e zemrës të Apple Watch nuk ishte diçka e lehtë. E gjithë kjo daton që nga viti 2010, megjithëse Apple Watch nuk do të arrinte në kyçet e dorës tonë deri në 2015. Le të flasim pak për sensorin përrallor të zemrës në Apple Watch.

Ishte viti 2010, kur Steve Jobs, bleu një kompani në të cilën punonte Bob Messerschmidt, me synimin për ta vendosur atë në ekipin që zhvilloi Apple Watch. Në një intervistë të fundit, Bob Messerschmidt ka zbuluar se fillimisht sensori i zemrës do të vendosej në shiritat e Apple Watch, megjithëse gjithçka po ndryshonte me zhvillimin e pajisjes. Ideja fillestare u refuzua sepse Apple donte të shiste shiritat dhe shitja e tyre me sensorin e integruar do ta bënte atë jashtëzakonisht të shtrenjtë (sikur të mos ishin tashmë) dhe të parealizueshme. Kjo ishte arsyeja pse rripat e Apple Watch tani për tani janë ato.

Sipas Bob Messerschmidt, ata gjithashtu vendosën të vendosnin sensorin në pjesën e pasme të Apple Watch sepse ofronte kontakt më të madh dhe më të saktë me lëkurën, i cili siguronte lexime më të mira të rrahjeve të zemrës. Në këtë intervistë të ofruar për Kult i Mac ka prekur shumë më shumë shkopinj, kjo është arsyeja pse ju rekomandojmë që të vizitoni lajmet në përgjithësi. Nga ana tjetër, struktura gjigande që ishte mbledhur për Apple Watch, bëri që Apple të thithë shumë kompani të reja me qëllimin për të shfrytëzuar sa më shumë pajisjen, gjë që e pasuroi shumë kompaninë Cupertino.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Alba dijo

    Dhe unë them, cili është funksionimi i sensorit? Siç premton titulli… Sepse për të thënë që rripat janë rripa ju keni 200 rreshta të mbetura.