Ne testuam Parrot Jumping Sumo, një dron tokësor me shpirtin e një eksploruesi

Duke kërcyer Sumo

L drones Ata kanë gjetur vendin e tyre në shoqëri dhe tashmë po e vendosin veten si një produkt shumë i zhdërvjellët, përdorimet e tij variojnë nga të qenit një lodër argëtuese deri te një mjet pune për më profesionistët.

Këto pajisje janë bërë aq të popullarizuara sa ka edhe një sport të gara me dron, shpejtësi të lartë dhe qarqe të pamundur, dhe ato janë një kënaqësi e vërtetë!

Sot ne ju sjellim njërën prej tyre, një që mund të përdoret edhe nga më të voglat dhe më kuriozët e shtëpisë, një tokë kërcyese e bërë me shpirtin e një eksploruesi, Kërcimi i papagallit Sumo.

Parrot është një nga kompanitë më të njohura në treg për dhurata, vite dhe vite përvojë që nga dhurimi i saj i parë (Dron AR) u jep atyre një pozicion që shumë pak kompani janë të afta të rivalizojnë, dhe me gjithë atë përvojë të mishëruar në produktet e tyre ne marrim si rezultat dhurata që trajtohen lehtë, rezistente, inteligjente dhe që hapin një botë të re mundësish.

Duke përfituar nga kjo përvojë e marrë nga AR Drone, Parrot lëshoi ​​familjen në treg minidrone, një familje dhuratash të vogla të kontrolluara nga smartphone ose tableti ynë që janë të afta të veprojnë edhe në ambiente të mbyllura, me masa sigurie dhe ekzekutim të patëmetë që lejon edhe më të voglin ose pa përvojë të përdorë këto pajisje pa pasur frikë.

Duke kërcyer Sumo

Duke kërcyer Sumo

Por sot kemi ardhur të flasim për një në veçanti, edhe pse kjo familje e MiniDrones ka tokë, ajër dhe madje edhe njësi uji, sot do të flasim për Duke kërcyer Sumo, eksploruesi i vogël i cili, megjithëse nuk ka krahë, nuk ka nevojë as për to.

Shpejtësi

Jumping Sumo nuk është një dron fluturues, është një kurioz me dy rrota aq të mëdha sa ajo që lejon lëvizje të pabesueshme dhe një shpejtësi prej deri në 7 km / orë, më se e mjaftueshme për të eksploruar shtëpinë tuaj nga komoditeti i divanit tuaj dhe madje të shihni botën nga një këndvështrim tjetër.

Transmetim në kohë reale

Dhe është që me këtë shpejtësi ai shoqërohet nga një aparat fotografik në hundë që i lejon jo vetëm të bëjë fotografi dhe video por të bëjë transmetim në kohë reale Nga ajo që po shikon droni te pajisja nga e cila po operohet, kjo na bën të harrojmë se duhet të shkojmë pas tij për ta trajtuar atë, thjesht hapim aplikacionin, rehatohemi dhe drejtohemi.

Sigurisht, nëse duam të bëjmë një video duhet të fusim një USB në portën e saj OTG në mënyrë që të mund ta përdorë këtë hapësirë ​​si hapësirë ​​ruajtëse, nga ana tjetër, fotografitë ruhen në memorien e tyre dhe më vonë mund të transferohen përmes Wi- Fi në smartphone ose tablet tonë.

Një dron miqësor

Sikur të mos mjaftonte e gjithë kjo, ky donacion nuk do të mund të shqetësojë askënd, dhe kushdo që e sheh dashurohet marrëzisht, është një gjë e mirë e bërë deri në pikën që nëse përplaset me diçka, ai do të ankohet, madje do të paralajmërojë me tinguj të vegjël (që simulojnë emocione) kur është duke u kthyer, kur ka dëmtuar vetveten ose kur rruga e tij është penguar.

Një zog pa krahë

Duke kërcyer Sumo

Sumo i vogël Jumping nuk mund të fluturojë, siç e kemi përmendur më parë, është një eksplorues kurioz pa krahë, por kjo kurrë nuk do ta ndalojë atë, dhe falë motorit të tij të fuqishëm të kërcimit (në formën e një bishti) është të aftë për kërcime të gjata dhe të larta, kjo ju lejon të hipni në çdo sipërfaqe, të shmangni çdo pengesë dhe të shkoni nga një tryezë në tjetrën pa frikë, natyrisht, për sa kohë që distanca ose lartësia nuk e kalon një metër, pasi që ky motor kërcimi ju lejon të merrni një lartësi prej 80 centimetra (të cilat nuk janë të pakta) dhe bien sikur asgjë të mos kishte ndodhur.

Një dron që mund të bëjë gjithçka

Ju do të mendoni se kërcimet si këto mund të vënë në rrezik dronin, por asgjë më tej, rrotat e tij janë të mbuluara me shkumë për ta bërë atë më të lehtë dhe më rezistent ndaj terrenit, diçka që i lejon asaj të jastëkut bie në mënyrë të përsosur, dhe bishti i tij ka një gome veshja që do t'ju lejojë të kaloni atje ku është e nevojshme pa pësuar ndonjë dëm, dhe që përveç se është kurioz është gjithashtu shumë rezistente, kjo është arsyeja pse edhe të vegjlit do të jenë në gjendje të përdorin këtë dron argëtues pa u shqetësuar nëse prishet , sepse është bërë për të zgjatur.

i zgjuar

Kjo është ajo ku vërtet tregon përvoja e Parrot në këtë fushë dhe është se droni është i pajisur me një xhiroskop dhe një akselerometër, këta sensorë të kombinuar i sigurojnë Jumping Sumo me një inerci qendrore që do ta lejojë atë të rimarrë kursin e tij pas një rënie, pa marrë parasysh çfarë. në pozicionin që bie, dhe madje korrigjoni orientimin e tij nëse ndonjë pengesë e vogël e ka bërë atë të ndryshojë në të.

autonomi

Duke kërcyer Sumo

La bateria është e lëvizshme, kjo lejon që nëse droni ynë e shteron vetveten 20 minuta autonomi (në funksion të vazhdueshëm) ne mund ta zëvendësojmë atë me një tjetër dhe të vazhdojmë me aventurën tonë, pa dyshim që disa dronë të kësaj madhësie arrijnë një autonomi kaq dinjitoze (nuk ka nevojë të lëvizësh vazhdimisht helikat ndihmon), dhe kur të dy të mbarojnë do të na duhet vetëm një orë e gjysmë për t’i bërë edhe një herë gati për veprim.

Conectividad

Për tu lidhur me dronin, bën përdorimin e Wi-Fi, Jumping Sumo është i aftë të krijojë një pikë hyrjeje (ju mund të zgjidhni nëse duam të jetë 2'4 ose 5Ghz), me të cilën do të lidhemi nga pajisja jonë dhe mund të fillojmë të shohim gjithçka që ajo shikon. Ne mund të ndryshojmë emrin e këtij rrjeti për të identifikuar më mirë dronin tonë, dhe për sigurinë do të lejojë vetëm lidhjen e një klienti të vetëm, në këtë mënyrë ne parandalojmë dikë që të rrëmbejë dronin apo edhe të shohë atë që droni ynë sheh drejtpërdrejt.

Especificaciones

 • Aplikim falas (FreeFlight 3) për kontrollin e pajisjes dhe transmetimin në kohë reale, i disponueshëm për iOS, Android dhe Windows Phone.
 • Wi-Fi 802.11 AC me 2'4 dhe 5Ghz.
 • Shtrirja deri në 50 metra.
 • Qendrore inerciale me xhiroskop dhe akselerometër.
 • Kamera me kënd të gjerë me rezolucion 640 x 480 me 15 fps.
 • Bateri litium polimeri e zëvendësueshme me kapacitet 550mAh.
 • Motor i pavarur i lëvizjes në secilën rrotë (shpejtësia maksimale deri në 7 km / orë e rregullueshme nga aplikacioni).
 • Motor kërcimi në formë bishti në pjesën e pasme (kërcime deri në 80 cm të larta).
 • LED-të e përparme që ndryshojnë ngjyrën (midis jeshiles dhe të kuqes) sipas disponimit të dronit.
 • Altoparlant me volum të rregullueshëm për të lëshuar tinguj që imitojnë disponimin tuaj.

Përfundim

rekuizitë

 • Rezistenca e saj e lartë lejon që ajo të trajtohet pa frikë se do ta thyejë atë.
 • Falë softverit të tij të bazuar në Linux dhe sensorëve të integruar, ngasja është aq e lehtë sa çdokush mund ta bëjë atë.
 • Autonomi e madhe dhe bateri e zëvendësueshme.
 • Tingujt dhe animacionet e tij e bëjnë atë një dron shumë argëtues për familjen.
 • Aplikacioni falas FreeFlight 3 përfshin marifete të paracaktuara që ekzekutohen me shtypjen e një butoni.
 • Ju lejon të transmetoni atë që shihni, të bëni fotografi dhe video.
 • Motorri i tij i kërcimit do ta lejojë atë të përparojë mbi çdo pengesë.
 • Wi-Fi AC për një distancë prej 50 metrash dhe një lidhje të qëndrueshme dhe të qetë.
 • Madhësia e tij e vogël e bën atë të përshtatshëm për ambientet e brendshme.
 • Çmimi prej 99 € shumë konkurrues në këtë sektor.
 • Shumë shpejt kthehet edhe 180º

Contras

 • Për t'u kthyer, duhet të bëhet në kënde, gjë që kufizon pak lëvizjen e saj.
 • Rezolucioni i kamerës mund të jetë më i mirë.
 • Në një terren shumë ranor mund të bllokoheni.

Mendimi i redaktorit

Kërcimi i papagallit Sumo
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 3.5 yje
99
 • 60%

 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 85%
 • Përfundon
  Redaktori: 80%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 95%
 • autonomi
  Redaktori: 90%
 • Shpejtësi
  Redaktori: 80%
 • kërkesë
  Redaktori: 95%


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   admtonin dijo

  Epo shpresoj të mos prishet, do të keni probleme ta çoni në shërbimin teknik dhe ta rregulloni

 2.   Anthony dijo

  Një përmbledhje e një vegël karakteristika kryesore e të cilit është "çfarë bën" dhe nuk vendos një video të mjerueshme ... shumë biseda dhe asgjë më shumë

 3.   José dijo

  A mund të përdoret vetëm nga wifi? Pra, një përdorim për shtëpi dhe për rrugë, apo jo?

 4.   Alfredo dijo

  Admtonin Unë kisha nevojë për ndihmën e shërbimit teknik për të zëvendësuar disa pjesë (kërcimi vrapon shumë) dhe ata e zgjidhën atë shpejt.