Patentat e Apple detajojnë kufje me tela të ndashme

kufje patente

Thashethemet në lidhje me iPhone 7 për të cilat është folur më shumë, ndoshta sepse është më e diskutueshmja në vitet e fundit, ka qenë eleminimi i portës 3.5 mm të kufjeve. Nëse kryhet më në fund, dëgjimi i muzikës me iPhone tjetër (me lejen e iPhone SE) do të ketë nevojë për një kufje me një lidhës Rrufeja (ose një përshtatës) ose një Bluetooth. Ndoshta me këtë në mendje, Apple ka prezantuar një patentë e rreth kufje hibride që mund të punojnë me ose pa kabllo.

Patenta është emëruar "pajisje dëgjimi pa tela për disponim»Dhe detajon një kufje që mund të marrë sinjalin duke përdorur kabllo tradicionale, për Bluetooth ose protokoll tjetër pa tel. Në fillim, nuk është se mund të themi se është një ide shumë origjinale, por, si çdo gjë që bën molla ose patentat, ka dallime të vogla që mund të përmirësojnë atë që është tashmë në dispozicion në treg (nëse jo, nuk do të ka kuptim të paraqitet një patentë, apo jo?).

Patentë për një kufje me një mekanizëm lidhës magnetik

Gjëja më e rëndësishme në lidhje me patentën që Apple ka paraqitur është një mekanizmi i shulit magnetik e cila lidh pajisjen dëgjuese me telin kryesor në mënyrë që të mund të karikohet dhe një transmetim me tel të audios. Kur kablloja shkëputet nga pjesa e kufjeve, sistemi mund të programohet për të zbuluar këtë ndryshim, për të ndaluar automatikisht procesin e karikimit dhe për të aktivizuar komunikimet pa tel.

patenta-kufje-2

Patenta që u lëshua sot është një modifikim i lehtë i një që u regjistrua në 2012, menjëherë pas lansimit të iPhone 5 dhe EarPods. Dallimi më i dukshëm është mekanizmi i lartpërmendur i bashkëngjitjes magnetike, por edhe sistemi i lehtë për t'u përdorur për lidhjen / karikimin e kufjeve dhe mundësinë e përdorimit të tyre me ose pa kabllo. Nga ana tjetër, dizajni i përgjithshëm i të gjithë sistemit është azhurnuar gjithashtu.

Siç themi gjithmonë, fakti që është regjistruar një patentë nuk do të thotë se do ta shohim atë në ndonjë pajisje, por na ndihmon të dimë se në cilin drejtim po punon një kompani. Që Apple po punon në kufje disi të ndryshme nuk duhet të na habisë, ashtu siç nuk duhet të na habisë nëse shohim patentën e përshkruar në këtë artikull në një artikull të ardhshëm të mollës. Si gjithmonë, koha do të na japë të gjitha përgjigjet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.