Pegatron lejon gazetarët të vizitojnë fabrikën e saj të iPhone për herë të parë

Pegatron

Gjatë fundjavës së kaluar, Bloomberg ai botoi informacion ekskluziv që i erdhi nga uzina Pegatron nga Kina ku kompania mbledh iPhone. Fabrika kryesore e Apple në këtë kuptim është Foxconn, por Tim Cook dhe kompania vendosën, siç bëjnë zakonisht për të mos u varur aq shumë nga e njëjta kompani, për të shpërndarë porositë e tyre, kështu që Pegatron është bërë pjesë e zinxhirit të furnizimit me iPhone.

Në artikullin e tij, Bloomberg përshkruan se si Pegatron menaxhonte ngarkesën e punës, gjurmonte orët përmes sistemeve të automatizuara ose adresonte çështje pune të tilla si koha shtesë. Megjithëse vizita për shtyp në fabrikë mund të duket normale, ajo në fakt është hidhni një sy çfarë pegatron zyrtarisht lejon gazetarët qasje në fabrikat e saj, një strukturë ku punojnë rreth 50.000 njerëz. Më e rëndësishmja, ata gjithashtu lejuan që të bëhen fotografi për të dokumentuar gjithçka.

Shtypi hyn në një nga fabrikat e Pegatron

Punonjësit e kësaj fabrike janë vëzhguar nga afër kamera me njohje të fytyrës dhe lloje të tjerë identifikuesish që i lejojnë ata të zhbllokojnë disa mjete. Përveç kësaj, ata gjithashtu duhet të kalojnë nëpër detektorë metali për të verifikuar që nuk marrin asgjë që mund të filtrojnë më vonë. Sipas Bloomberg, një reklamë thërret punëtorët në orën 9:20 dhe të gjithë ata po punojnë dhe montojnë iPhone gjashtë minuta më vonë.

Disa nga procedurat e automatizuara të identifikimit janë mësuar parandalojnë punonjësit në këtë fabrikë të punojnë shumë jashtë orarit dhe në këtë mënyrë të jenë në përputhje me rregulloret e Apple për zinxhirin e saj të furnizimit. Dhe është se në tetor të vitit të kaluar u zbulua se shumica e punonjësve të Pegatron punonin më shumë se 60 orë në javë.

Pasi të mësoni për informacionin e mësipërm, nuk është për t'u habitur që jo të gjithë punonjësit në fabrikë janë të lumtur. Bloomberg intervistoi disa që thanë se shumica preferojnë të punojnë jashtë orarit sepse pagat janë të ulëta. Problemi është se rregulloret i ndalojnë punëtorët të punojnë shumë jashtë orarit dhe Apple, si çdo kompani tjetër, duhet të jetë në përputhje me rregulloret e vendit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.