Steve Wozniak përsëri mbështet Apple kundër FBI në një intervistë në TBS

Steve Wozniak

Steve Wozniak intervistoi në Conan Show

Bashkëthemeluesi i Apple, Steve Wozniak Ai ishte një nga njerëzit e rëndësishëm në botën e teknologjisë që qëndroi në favor të kompanisë që ai themeloi së bashku me Steve Jobs duke mbrojtur privatësinë e përdoruesve dhe kundër kërkesës së FBI që, në thelb, kërkon të hyjë në përdoruesit e informacionit të të gjithëve, pavarësisht nëse jo ne jemi kriminele. Ai e bëri atë përsëri mbrëmë, këtë herë në një intervistë me Conan O'Brien në TBS.

Në Emision, Wozniak foli për FBI kishte marrë rastin më joserioz që mund të kishin marrë, atë të dy telefonave në pronësi njerëz që nuk kishin qenë terroristë as nuk ishin të lidhura me terrorizmin në asnjë mënyrë, për të mos përmendur që ata gjithashtu nuk kishin të dhëna kriminale. Me fjalë të tjera, një rast i dy njerëzve normalë, me jetë normale dhe që respektonin ligjin. Kjo është provë se FBI dëshiron qasje në gjithçka, pa marrë parasysh kush është.

Steve Wozniak flet për FBI dhe synimet e tij

“Verizon dorëzoi të gjitha regjistrimet telefonike dhe mesazhet SMS. Ajo që ata duan është të përdorin këtë telefon tjetër për të dy që nuk e shkatërruan - i cili ishte një telefon pune - dhe është shumë dembel dhe e pavlefshme të shpresosh se ka diçka në të dhe të përpiqesh të detyrosh Apple ta ekspozojë atë.

Lidhur me krijimin e një programi special që lejon paaftësinë e tipareve të sigurisë dhe që lejon forcën brutale të kodit të sigurisë, diçka që është quajtur GovtOS Në lidhje me faktin se do të ishte një sistem operativ i krijuar në mënyrë që qeveritë e ndryshme të kishin kontroll të plotë mbi të, Wozniak shpjegon rrezikun që përdoruesit do të ekspozoheshin:

Disa herë në jetën time, jam përpjekur të shkruaj diçka që mund të përdoret si një virus që mund të përhapet midis kompjuterëve Macintosh. Çdo herë, unë kam hedhur çdo pjesë të kodit që kisha shkruar. Brenda isha shumë e frikësuar sepse nuk doni të lini diçka të tillë jashtë. Sapo të krijoni diçka të tillë, ka një shans të mirë për hakerat që të futen brenda..

Wozniak është bashkëthemelues i Fondacioni Elektronik Kufi (EFF), një organizatë jofitimprurëse qëllimi i së cilës është të mbrojë të drejtat individuale në teknologji dhe, nga ana tjetër, bashkëthemeluese e Apple, kështu që nuk duhet të na habisë aspak që të kthehet kundër FBI-së në këtë rast. Deklaratat e tij i keni në intervistën me Conan O'Brien në videon e mëposhtme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   vaderiq dijo

  E gjithë kjo është një teatër për të bërë bujë dhe për të rritur shitjet e Apple. Kjo teknikë funksionon me artistë dhe pse jo me Apple? FBI gjithmonë do të ketë qasje në të dhënat private të përdoruesve pasi përndryshe ata mund të klasifikohen si bashkëpunëtorë në krime dhe të mos bashkëpunojnë me hetimet. Ky cirk po shpiket nga Shtetet e Bashkuara për të përfituar në shitje nga "Genius" i tij Steve Jobs dhe se molla nuk harrohet kurrë.

  1.    Louis V dijo

   Absshtë absurde, Apple nuk mund të klasifikohet si aksesor i ndonjë krimi, pasi një nga pikat më të rëndësishme të etikës dhe profesionalizmit në industrinë e teknologjisë është mbrojtja e të dhënave të përdoruesit dhe parashikohet nga ligji.

   Nuk është aq e thjeshtë sa 'nuk do të më jepni të dhënat që dua? Atëherë ju jeni bashkëpunëtor i krimit ', pasi nëse përdorni ligjin për të bërë atë deklaratë, me të njëjtin rregull Apple do të mbrojë veten me ligjin për mbrojtjen e konsumatorit në mënyrë që të mos u sigurojë atyre mjetet që ata kërkojnë.

   Nëse kjo shkon tek më shumë, fjala e fundit do të jetë për një gjyqtar, i cili do të vendosë se cili ligj konsiderohet superior në këtë çështje.