Tim Cook takohet me miliarderë të tjerë për të diskutuar Donald Trump

Donald Trump

Duket si jashtë Shteteve të Bashkuara Donald Trump jo shume i dashur. Një pjesë e fajit është për disa deklarata raciste, megjithëse duket se ato nuk kanë peshuar shumë deri më tani në SH.B.A., pasi ajo ka qenë kandidati i preferuar për banorët hispanikë të vendit. Apple dhe CEO i saj Tim Cook Ata nuk shkojnë shumë mirë me kandidatin e diskutueshëm dhe një nga arsyet është se Trump bëri thirrje që bojkoti i bllokut për refuzimin e zhbllokimit të iPhone të snajperit të bombarduesve të San Bernardino.

Shqetësimi nga disa kompani në lidhje me rezultatet e mira të Trump deri më tani e ka shtyrë Tim Cook të bashkohet me një takimi i milionerëve, Drejtorët e Përgjithshëm të Teknikës dhe politikanët që fluturuan në një ishull privat në fundjavën e kaluar për të folur në lidhje me mënyrën më të mirë për të "goditur" kandidatin për president. Gjithashtu në grup ishin Elon Musk (Tesla), investitori i Facebook Sean Parker dhe Larry Page (Google), ndër të tjerët.

Tim Cook takohet për t’i dhënë një prekje Donald Trump

Takimi ishte në Forumi Vjetor i Institutit Amerikan të Ndërmarrjeve, e përshkruar nga zëdhënësi i saj Judy Stecker si «mbledhje joformale e mendimtarëve kryesorë nga të gjitha prejardhjet ideologjike për të diskutuar çështjet me të cilat përballen Shtetet e Bashkuara dhe bota e lirë në ekonomi, siguri dhe mirëqenie sociale".

“Një spektër shqetësoi forumin, spektrin e Donald Trump. Kishte shumë pakënaqësi për pamjen e tij, shumë biseda, disa prej tyre të thella dhe të zhytura në mendime, pse ai ka bërë kaq mirë dhe shumë shprehje shprese se ai do të mposhtet ". Redaktori i Weekly Standard Bill Kristol në takim.

Pothuajse të gjithë në takim menduan të njëjtën gjë për Donald Trump, por kandidati për president nuk ishte tema e vetme e bisedës. Senatori Junior i Shteteve të Bashkuara Tom Cotton dhe Tim Cook patën një diskutim të nxehtë rreth kriptimi i telefonave. Pambuku ishte aq i ashpër ndaj Cook-it, saqë të pranishmit në takim nuk u ndien mirë.

Judy Stecker tha se takimi ishte nga private dhe pa regjistrime, kështu që ndoshta nuk dimë asgjë tjetër për të. Ajo që është për t'u habitur është se, nëse do të ishte kaq private, ne e kemi njohur këtë informacion. Në çdo rast, nëse dimë një pjesë të asaj që ka ndodhur atje, kjo është për shkak se ndihmësit e tij do ta kenë dashur kështu. Më e rëndësishmja, ne e dimë që Trump ka shumë armiq, megjithëse kjo do të ketë më shumë rëndësi për njerëzit e Shteteve të Bashkuara.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.