Apple përvetëson FlyBy Media, teknologji që "sheh" rrethinat e saj

FlyBy Media

Tim Cook tha këtë javë se Realiteti Virtual ishte një gjë e shkëlqyeshme, e cila ndezi të gjitha thashethemet se kompania që ai drejton kishte në plan të niste diçka në një të ardhme jo shumë të largët në lidhje me këtë teknologji. Menjëherë pas e morëm vesh e çfarë mollë ka qindra njerëz që punojnë në një departament sekret (mirë çfarë sekreti…) që përqendrohet në këtë lloj teknologjie. Tani zbulojmë se ata kanë shkuar një hap më tej duke përvetësuar një startup que se llama FlyBy Media.

FlyBy Media ka zhvilluar një teknologji që lejon që celularët të "shohin" bota përreth tyre. Importantshtë e rëndësishme të përmendet se kompania ka punuar me Google në të kaluarën dhe se ata ishin përgjegjës për një aplikacion që përdorte aftësinë për të njohur imazhe, diçka që është e pranishme në projektin e Google "Project Tango". Por jo vetëm kaq, por FlyBy Media ishte softueri i vizionit për këtë projekt.

FlyBy, vizion për pajisjet mobile

FlyBy gjithashtu krijoi një aplikacion që lejonte pajisjet mobile skanoni objektet në botën reale, të tilla si një këpucë, një simbol, një poster, ndërtesa, etj, dhe ruajeni atë artikull në një koleksion të objekteve të ndara. Kontaktet tona mund t'u dërgonin mesazhe atyre objekteve në diçka si një aplikacion mesazhesh (në fakt, quhej FlyBy Messenger) për Internet of Things.

Por ajo që i intereson Apple është vetëm aftësia për të parë dhe kuptuar botën duke përdorur kamera. Duket qartë se Apple do të përdorë teknologjinë FlyBy Media për të krijuar diçka me Realitetin Virtual ose, çka duket më e mundshme, Realiteti Shtimi, e cila është vendi ku objektet virtuale shfaqen në një ekran ku ne gjithashtu shohim mjedisin tonë në kohë reale. Si gjithmonë, e keqja e gjithë kësaj është se me shumë gjasa do të dalim nga dyshimi disa vjet nga tani. Epo, të presësh është thënë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.