Apple merr një patentë të re për të zhbllokuar pajisjet tuaja me Apple Glasses

syze

 

Një patentë e re e dhënë sot për Apple na tregon se si realiteti i shtuar syzet o Syzet Apple mund të zhbllokojnë automatikisht të gjitha pajisjet tona në ekosistemin tonë Apple. Sistemi do të funksiononte në një mënyrë shumë të ngjashme me mënyrën se si Apple Watch zhbllokon Mac-in tonë aktualisht.

Patenta tregon se duhet zhbllokimi i secilës nga pajisjet tona individualisht mund të jetë i bezdisshëm dhe më shumë kur jemi në një situatë në të cilën përdorim disa prej tyre në të njëjtën kohë

Disa pajisje elektronike kufizojnë qasjen në veçori të ndryshme bazuar në vërtetimin e identitetit të përdoruesit. Kur pajisje të shumta po përdoren njëkohësisht, procedurat individuale të zhbllokimit mund të vonojnë hyrjen e përdoruesit dhe të ulin cilësinë e përvojës së përdoruesit.

Patenta nuk përmend termin "Syzet e Mollës", por i referohet qartë asaj që mund të jetë një palë syze, duke iu referuar asaj në fillim të saj si "një pajisje e vërtetuar që përdoruesi do të përdorte ndërsa e mbante në kokë".

Patenta na shpjegon, me fjalorin e saj teknik dhe preciz, se si do të funksiononte sistemi, por çelësi është në afërsinë midis pajisjeve, në të njëjtën mënyrë që Apple Watch është i aftë të zhbllokojë Mac kur është afër tij. Në këtë mënyrë, pajisjet mund të zhbllokohen nëse janë afër, ndërsa ne përdorim këtë pajisje të re.

Pajisja e vërtetuar është e aftë të zbulojë pajisjet e afërta për t'u përpjekur t'i japë përdoruesit hyrjen në funksionalitetin e kufizimit të pajisjes afër, ndërsa është e bllokuar dhe të jetë në gjendje të transmetojë informacionin e vërtetimit. Bazuar në informacionin e marrë, pajisja afër identifikon përdoruesin dhe zhbllokohet në mënyrë që funksionaliteti i tij i kufizuar të jetë i hapur për t'u përdorur.

Patenta përmend gjithashtu metoda të tjera të zhbllokimit në rast se përdoruesi nuk dëshiron që ato të zhbllokohen automatikisht pa ndonjë ndërveprim. Kjo përfshin një Pajisja 'orientim special', e cila mund t'i referohet detyrimit të shikimit të pajisjes që duam të zhbllokojmë, gjeste me trupin apo edhe syrin ose ndonjë lëvizje të këtyre pajisjeve si t’i ngresh.

Nuk ka shumë informacion që kemi në lidhje me syzet e mundshme të realitetit të shtuar nga Apple, por Nuk do të ishte e çuditshme nëse Apple do t’i linte t’i shihte gjatë këtij viti tjetër me gjithë peshën që ata po i japin AR brenda pjesës tjetër të pajisjeve të tilla si iPhone dhe iPad me përfshirjen e fundit të LiDAR dhe përmirësimeve të softuerit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.