Apple lëshon video me autizëm në ditën e saj botërore

Video Zëri i Dillanit

Për fat të mirë, shumica e përdoruesve nuk i fusin ose nuk i përdorin ato opsione në seksionin e Aksesueshmërisë së iPhone-it tonë që janë aty për të ndihmuar njerëzit që kanë aftësi të kufizuara. Nuk është rasti i Dillan, një djalë autik për të cilën Apple ka publikuar dy video duke na treguar se si teknologjia mund t'ju ndihmojë në jetën tuaj të përditshme me gjëra aq të thjeshta për të tjerët, sa komunikimi me mjedisin tuaj. Ju keni dy videot më poshtë.

Zëri i Dillanit

Në videon e parë mund të shohim se si është Dillan në situata të ndryshme në të cilat komunikoni me të tjerët duke përdorur iPad tuaj dhe madje bën një fjalim fillestar. Në këtë video dy minutëshe mund të shohim se si Dillan del nga ajo botë e saj në të cilën ndodhen autikët.

Rruga e Dillanit

Në videon e dytë, kjo që zgjat më shumë se tre minuta e gjysmë, mund të shohim disa intervista në të cilat flasin njerëzit që jetojnë me Dillan. Këta njerëz, përfshirë nënën e djalit dhe terapistin e tij, na shpjegojnë si eshte te jetosh me dillan dhe personat e tjerë me autizëm. Ekziston edhe një moment, rreth minutës 1:56, në të cilin është Dillan ai që "flet" dhe thotë:

Unë quhem Dillan dhe jam autik. Të kesh autizëm është si të jesh në ferr. Isshtë një ekzistencë e vetmuar. Para se të shkruaja, nuk kisha zgjidhje tjetër veçse të bashkëveproja me kafshët e mia. Pa zë, njerëzit e shohin vetëm autizmin tim dhe jo mua të vërtetën. Njerëzit kanë nevojë për një zë dhe jo vetëm që të dëgjohen, por edhe të kuptohen dhe të njihen.

Edhe pse janë dy video që shërbejnë gjithashtu për të promovuar produktet e Apple, fraza që shfaqet në fund pranë logos së mollës më duket e drejtë: asgjë. Apple është një kompani dhe gjithmonë do të kërkojë të përfitojë nga gjithçka, por këto lloje të videove duhet të jenë që njerëzit të dinë për një problem dhe, në fakt, duhet të pranoj se u ndjeva disi i prekur kur dëgjova "zërin e Dillanit" të shprehte vetmia e tij. Siç kanë thënë në raste të tjera, "lini ndërmarrjet e tjera t'ju kopjojnë mbi këtë".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Manny Vicente Pabon dijo

  Çfarë aplikacioni përdoret për të komunikuar?

  1.    Pablo Aparicio dijo

   Përshëndetje Manny. Sinqerisht nuk e di. Mund të jetë një aplikacion që ekziston ose mund të jetë diçka që ata po zhvillojnë (diçka që lidhet me ResearchKit).

   Një përshëndetje.