iPhone 14 do të sjellë përmirësime të rëndësishme në kamerën e përparme sipas Kuo

Thashethemet për përmirësimet në kamerë që do të sjellë iPhone 14 kanë qenë të vazhdueshme muajt e fundit. Tani është analisti i njohur Ming-Chi Kuo ai që na sjell një parashikim i ri dhe detaje rreth përmirësimeve që do të sjellë kamera e përparme e iPhone 14, i cili pas dy vitesh pa pothuajse asnjë përmirësim, do të ketë një ngritje në cilësinë e tij.

Sipas Kuo, katër modelet e përfolura të iPhone 14 (pro dhe jo Pro) do të sjellin me vete fokusim automatik i përmirësuar dhe hapje më e madhe që do të lejojë të kapni një dritë dhe imazh më të mirë. Vetë analisti e tregoi këtë në llogarinë e tij në Twitter:

Kamera e përparme në të katër modelet e reja të iPhone 14 ka të ngjarë të përmirësohet në AF (autofokus) dhe një hapje prej rreth f/1,9 (kundrejt FF (fokus fiks) dhe f/2,2 në iPhone 13). Mbështetja AF dhe numri më i ulët f mund të ofrojnë efekt më të mirë të thellësisë së fushës për modalitetin selfie/portret. Përveç kësaj, AF mund të përmirësojë gjithashtu efektin e fokusit për FaceTime/telefonata video/transmetim drejtpërdrejt.

Këto ndryshime do të ishin të shkëlqyera për të përmirësuar selfiet ose vetë modalitetin e portretit me kamerën e përparme. Ato foto që i bëjmë vetes në dritë të ulët do të kenë cilësi më të mirë tani e tutje me përmirësimet e Apple. Gjithashtu mundësitë e një FaceTime më të mirë do të rriteshin siç tregon vetë Kuo.

Nëse këto thashetheme do të ishin të vërteta, me siguri Apple do të vendosë theksin në përmirësimet e FaceTime për iOS 16, kështu që ne do të duhet të jemi shumë të vëmendshëm ndaj WWDC-së së ardhshme për të parë se çfarë të dhënash na japin dhe për të qenë në gjendje t'i lidhim ato me këto parashikime.

Këto përmirësime do të shoqërohen me dizajnin e ri të modeleve Pro, ku do të lëmë pas notch-in dhe ekrani do të jetë dyfish i shpuar për sensorin FaceID dhe kamerën e vetë iPhone.

Apple ka mbetur gjithmonë pas markave të tjera në përmirësimet e saj në kamerën e përparme të pajisjeve të saj, si në gamën Mac ashtu edhe në iPhone dhe iPad, por duket se, me kalimin e pandemisë, rritja e video thirrjeve dhe nevoja për t'u lidhur plotësisht nga kudo, filloni të merrni bateritë në këtë aspekt. Ose kështu thonë analistët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.