Teknologjia IMessage mund t'i kushtojë Apple 2.800M

iMessage

Apple do të duhet të shkojë përsëri në gjykatë: kompania Voip-pal ka njoftuar zyrtarisht çfarë do të padisë Apple për 2.800 milion dollarë dëmshpërblim për shkelje të patentës së teknologjisë suaj të komunikimit në Internet. Paditësi thotë se totali është rezultat i 1.25% të honorareve për përfitimet e përafërta që Apple ka arritur në produktet e saj që përdorin, mbi të gjitha, iMessage. Nga ajo përqindje, Voip-pal ka llogaritur 55% për iPhone, 35% për iPad dhe 10% për Mac.

Voip-pal ka disa patenta në lëvizje, midis atyre që gjykohen për shkelje ose janë në pritje, por shumica e atyre patentave lidhen me teknologjinë e tij të protokollit të internetit. Sipas kompanisë, Apple nuk po shkel asnjë, nëse jo disa nga ato patenta në softuer si iMessage dhe FaceTime, e dyta për të bërë thirrje falas dhe thirrje video midis pajisjeve Apple.

iMessage dhe FaceTime, arsye e re për kërkesën

Në veçanti, pajisjet që përdorin aplikacionin iMessage fillojnë një komunikim midis telefonuesit dhe marrësit. Marrësi mund të jetë pajtimtar i Apple ose jo pajtimtar. Në rastin kur marrësi është pajtimtar i Apple, komunikimi dërgohet duke përdorur iMessage. Nga ana tjetër, nëse përdoruesi nuk është pajtimtar i Apple ose nëse iMessage nuk është i disponueshëm, komunikimi do të dërgohet me SMS / MMS. Sistemi i mesazheve të Apple në mënyrë të drejtpërdrejtë dhe / ose indirekte praktikon pretendime të caktuara të patentës 815 për të përcaktuar klasifikimin e një përdoruesi dhe, rrjedhimisht, mënyrën e trajtimit të thirrjes.

Voip-pal dorëzoi dokumentacionin e padisë në 9 shkurt, por ishte në bisedime me Apple jashtë gjykatave për të parë nëse ata mund të arrinin një marrëveshje, duke ardhur për të shqyrtuar idenë e shitjes ose licencimit të portofolit të saj të patentave. Kompania thotë se nuk është një këndoj patentë, megjithëse nuk gjeneron asnjë lloj fitimi me ta dhe gjithashtu ka paditur kompani të tjera të tilla si AT&T ose Verizon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.