Tim Cook: "krijimi i një dere të pasme do të ishte ekuivalenti i kancerit në softuer"

Tim Kuk

Në një intervistë në ABC, Tim Cook dha versionin e tij të betejës që Apple po bën me FBI në të cilën Departamenti i Drejtësisë i kërkon ndërmarrjes në bllok të krijojë një derë të pasme (megjithëse ata refuzojnë të pranojnë se është kështu). Siç e dini të gjithë, kur FBI i kërkoi Apple ndihmë për të zhbllokuar iPhone 5c të snajperit të sulmeve të San Bernardino, CEO i Apple u përgjigj në një letër të hapur duke thënë se gjëja më e rëndësishme është privatësia e përdoruesve.

Në intervistën me David Muir, Tim Cook shpjegoi pozicionin e kompanisë, madje duke deklaruar se softueri që FBI u kërkon atyre të krijojnë do të ishte «softuer ekuivalent me kancerin« Në prani të një kuptimi të mirë, pak fjalë janë të mjaftueshme, por të gjithë e dimë që kanceri është zakonisht një sëmundje që përhapet në të gjithë trupin derisa të përfundojë jeta e pacientit. Dhe, si "kërkesat shtesë" për zhbllokoni 12 iPhone të tjerë ata nuk kanë asnjë lidhje me sigurinë kombëtare, Cook ka të drejtë.

Shumica e figurave të rëndësishme në fushën e teknologjisë, të tilla si Facebook, Google, Edward Snowden ose WhatsApp, mbështesin Apple në mosmarrëveshjen e saj me FBI dhe në favor të privatësisë së përdoruesit, por ka edhe njerëz që mendojnë ndryshe, rastet më të rëndësishme duke qenë kandidati republikan për president Donald Trump, i cili madje ka bërë thirrje për bojkot kundër mollës (diçka që ai bëri nga iPhone i tij), dhe atë të ish CEO të Microsoft Bill Gates, megjithëse ai më vonë u përpoq të tërhiqej duke thënë se ne nuk e kishim kuptuar atë që donte të thoshte.

Në episodin e fundit të kësaj historie, Apple do të kërkojë që Kongresi të jetë ai që të vendosë për rastin e kriptimit të iPhone dhe dëshiron që ai të marrë parasysh statutin e Akti i të gjithë shkrimeve (wikipedia, në Anglisht). Shpresojmë që episodi i fundit të na tregojë një fund të lumtur për shumicën prej nesh ku ne përdoruesit mund t'i mbajmë të dhënat tona private private.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   asdf dijo

    Dera e pasme ekziston! Jam i sigurt për këtë, problemi është që vetëm disa njerëz të privilegjuar dinë ta përdorin zgjedhjen ... Po sikur jo Jailbreak? Me siguri që FBI ka qasje ... Një tjetër gjë është që t'i japë mjete juridike informacionit që ata marrin dhe të jenë në gjendje t'i përdorin ato në gjykatat e tyre.