Washington Post: Masat Anti-Ndjekëse të AirTag nuk janë të mjaftueshme

AirTags kanë qenë me ne vetëm një javë dhe nuk ka pak komente (përfshirë atë të kolegut tonë Luis Padilla) të cilët tashmë e kanë treguar atë Etiketat ajrore që nuk janë një pajisje e krijuar për të lokalizuar njerëzit apo edhe kafshët shtëpiake por, përkundër kësaj, duket se përdoruesit vazhdojnë të testojnë këto funksionalitete dhe tani është Washington Post që po prononcohet për këtë çështje. Sipas Geoffrey Fowler të Washington Post, lMasat parandaluese për AirTags që do të përdoren si pajisje gjurmuese «Nuk mjafton» siç tregohet në një botim në lidhje me të.

Për të arritur në këto përfundime, Fowler ka përdorur një AirTag për të ndjekur veten e tij dhe falë ndihmës së një kolegu, ai ka qenë në gjendje të hetojë nëse është i dobishëm për monitorim, duke arritur në përfundimin se Pajisja e re e Apple është një "pajisje e re për ndjekjen e lirë dhe efikase". Masat e sigurisë që Apple ka shtuar për të parandaluar këtë - sinjalizimet që përdoruesit e iPhone marrin nëse një AirTag po udhëton me ta midis gjërave të tyre si dhe tingujt që ata lëshojnë pas tre ditësh larg pronarit të tij - nuk do të ishin të mjaftueshme për Fowler.

Nga aventura e tij, ai përmend në Washington Post se, pas një jave monitorimi, ai mori paralajmërime nga të dy pajisjet, iPhone i tij dhe vetë AirTag. Pas tre ditësh, AirTag i përdorur bëri tingullin e tij të parë, por ishte "thjesht 15 sekonda të një kërcitjeje të lehtë" e cila, e matur, ishte rreth 60 decibel (dB). Pas atyre 15 sekondave, ai ishte i heshtur për orë të tëra derisa bëri përsëri të njëjtin tingull i cili "ishte i lehtë për t'u mbytur duke ushtruar presion në majë të AirTag".

Countdown për të dëgjuar përsëri rivendoset sapo AirTag të kthehet në kontakt me iPhone të pronarit të tij, kështu që nëse do të ndiqnim një anëtar të familjes, ai kurrë nuk mund të aktivizohet.

Nga ana tjetër, Fowler flet për sinjalizimet në iPhone të tij për një AirTag të panjohur që lëviz pranë tij, por këto njoftime nuk do të ishin në dispozicion për pajisjet Android, kështu që do të shërbente vetëm për përdoruesit e ekosistemit Apple. Ai gjithashtu kritikon informacionin e vogël që Apple ka shtuar për të gjetur atë AirTag të panjohur pasi që është e mundur vetëm përmes emetimit të tingullit nga ai.

Në postim, Fowler gjithashtu pranon që Apple ka bërë shumë më tepër për të parandaluar përdorimin e këtyre llojeve të pajisjeve si një pajisje vendndodhje sesa konkurrentët e saj.të tilla si Pllaka me përdorimin e Bluetooth. Ju mund ta shihni historinë e tij të plotë dhe të thelloni përvojën e tij në vijim lidhje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.