Rritja dhe rënia e Apple Arcade, historia e një dështimi

Më 2 qershor, Apple Arcade festoi muajin e tij të dytë radhazi pa përfshirë një lojë të vetme të re në katalogun e saj. Diçka jashtëzakonisht e habitshme nëse marrim parasysh që kompania Cupertino e nisi këtë shërbim pikërisht me synimin për të kënaqur lojtarët me lajme argëtuese.

Sido që të jetë, ky muaj i dytë radhazi pa lojë e bën situatën e Apple Arcade shumë të qartë në katalogun e shërbimeve të kompanisë Cupertino, në Limbo absolute. Jo të gjithë chiringuitos që krijon kompania Cupertino duhet të jenë të suksesshme, dhe duket se Apple Arcade vetëm po e konfirmon këtë.

Nga hype dhe cimbali në heshtje

Kompania Cupertino njoftoi më 10 shtator 2019, fillimin e një shërbimi të ri pajtimi, lloji që pëlqen Steve Jobs. Në këtë rast po flasim për protagonistin tonë sot, Apple Arcade. Nisja e tij ishte planifikuar për në 19 Shtator në më shumë se 150 vende dhe pjesa tjetër është historike. Ai erdhi me një prezantim Një bombë dhe një platillo, me një muaj provë për të gjithë përdoruesit dhe disa bashkëpunime me Konami siç ishte qyteti mitik i lodrave Frogger. Megjithatë, duket se gjithçka ishte në ujë borage.

Lojra

Lajmet për Apple Arcade në 2021 janë pothuajse inekzistente, herë pas here ajo shpall një katalog të lëshimeve të reja që tashmë kryesisht nuk kanë një indeks tërheqës të ekskluzivitetit dhe që duket se janë më shumë të njëjtë. Zhvilluesit e mëdhenj të lojërave video kanë qëndruar mjaft larg nga Apple Arcade, duke vendosur të vendosin bast në dyqanin e aplikacioneve tradicionale, ku ata ndoshta do të marrin më shumë të ardhura për përmbajtjen e tyre. Aq sa për dy muaj nuk ka pasur një titull të vetëm në Apple Arcade, A mund të imagjinoni kopertinat e mediave dixhitale nëse kjo është bërë nga Netflix ose HBO?

Asnjëherë nuk kam pasur tërheqje të vërtetë

Nuk është se mjedisi i lojërave video është ngrirë saktësisht që nga ajo kohë, ka pasur disa suksese të mëdha në App Store siç janë Call of Duty Mobile ose Geshin Impact. Realiteti është se Apple Arcade duket se është përjashtuar me lojëra të vogla të rastësishme. Dhe është se pseudonimi i Arcade duket se është ngritur në shprehjen maksimale, megjithatë, Ata nuk ofrojnë ndonjë tërheqje dhe ju ndoshta përfundoni duke shpenzuar shumë më shumë në pajtimin mujor sesa do të investonit në lojëra video të këtij stili për pajisjet tuaja mobile.

Anuloni Apple Arcade

Apple nuk ka qenë në gjendje të luajë mashtrimin e madh të Apple TV, në të njëjtën mënyrë që këto lojëra janë larg nga aftësia për të vendosur GPU të pajisjeve Apple si iPad Pro ose iPhone më të fundit kundër litarëve. Realiteti është se ato janë lojëra video që rrallë paraqesin një sfidë zbavitëse dhe që nuk shkëlqejnë as në seksionin teknik, Cili është apeli atëherë? Epo, thjesht asnjë. Në fakt, unë dyshoj se shumë përdorues kanë vendosur të vazhdojnë me shërbimin disa muaj më vonë, nëse nuk e keni atë në pajtimin tuaj Apple One.

Pasuria e madhe e Apple TV

Apple nuk ka një tastierë dhe ne kemi biseduar me ju më parë në një përpilimi i dështimeve të mëdha të Apple (në të cilat tani mund të përfshijmë Apple Arcade) de Pippin, tastiera e ndërmarrjes Cupertino. Ne nuk ju fajësojmë nëse nuk e mbani mend, askush nuk e mban mend atë. Në fakt, mbase kjo mund ta kishte vënë Tim Cook në njoftim për përshtatshmërinë e hyrjes në një treg po aq kanibal sa lojërat video. Apple Arcade ka qenë viktima e fundit dhe një nga arsyet është pikërisht fakti që i mungon një platformë për të promovuar plotësisht lojën video.

Apple TV mund të ketë qenë një platformë e mirë, me shumë fuqi për lojëra kauzale, në të cilat mund të shoqërohesh me familjen apo edhe për të vegjlit në shtëpi. Le ta pranojmë, një TV Apple me teknologjinë e përpunimit të Apple nuk do të linte asgjë për të dëshiruar mbi një Nintendo Switch, duke provuar se grafika nuk është gjithçka. Përveç kësaj, Apple gjithashtu ka njoftuar me shumë bujë pajtueshmërinë e thyer të Apple TV me kontrollin e PlayStation 5, DualSense.

Dhe përkundër gjithë kësaj, Apple TV ende nuk është një pajisje tërheqëse për shumë arsye, kur duhet të jetë pajisja kryesore përmes së cilës të gjithë Apple Arcade rrotullohen. Megjithatë, Apple është përqendruar në platformat mobile, duke mos dashur të kuptojë se ajo që funksionon më mirë në celular janë lojëra elektronike. (jo Candy Crush nuk është një lojë video…).

Pa referenca të shkëlqyera ose lojëra ekskluzivitet

Nëse e shikoni, në fund gjejmë gjënë e zakonshme në tabela, Call of Duty i çuditshëm, Fortnite "i ri", Paguaj për të fituar si FIFA 21 e kështu me radhë. Megjithatë, Në Apple Arcade e vetmja gjë që na ka hapur gojën pak ka qenë një kopje e lirë e Mario Kart në krye të iriqit të madh blu dhe SEGA, një kompani që nuk pranon të vdesë përgjithmonë. Sado që të dhemb Sonic në ato rrethana, realiteti është se loja video nuk është aq e këndshme sa të paguajë rreth pesë euro në muaj.

Dhe kjo është mënyra se si Apple, përkundër gjithë kësaj kohe, nuk ka arritur të aleatojë veten me një ekskluzivitet të madh në mënyrë që të ofrojë përmbajtje tërheqëse për përdoruesit, ne kemi Electronic Arts që kthen gjithçka që prek në ar, Star-franchises Wars, marrëdhënie speciale Disney Pixar me gjithçka përfaqëson. Sidoqoftë, asnjë personazh karizmatik ose yll marketingu nuk shfaqet në kopertinën e Apple Arcade, në këtë rast, Çfarë do t'ju tërheqë të paguani për shërbimin?

Këto janë arsyet pse Apple Arcade është plagosur për vdekje, nuk e di nëse është më keq që disa përdorues kanë harruar që ekziston ose që shumë të tjerë nuk kanë dëgjuar kurrë drejtpërdrejt për shërbimin. Ndërkohë, ne do të vazhdojmë të luajmë atë të çuditshëm Free-to-play të moralit të dyshimtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Huguinho Rojas dijo

    Haha, cilat janë mediat spanjolle me Apple? Unë tashmë shoh si tre artikuj me radhë që lëshojnë pakuptimta dhe madje gënjejnë si shënimi nga El País që thotë se Odyssey i Alto nuk mund të shkarkohet më nga App Store, që është një gënjeshtër e poshtër; dhe këtu ata harrojnë të përmendin se në muajin Prill kishte një azhurnim masiv të shërbimit që përfshinte tituj të kalibrit më të madh si Fantasian apo edhe një nga Lojërat Platinum. Vlen të kritikohet Apple por mos jini i njëanshëm dhe mbi të gjitha, mos u drejtoni ndaj gënjeshtrave, duket keq dhe është e neveritshme. Nuk ka dyshim që një kompani e caktuar që fillon me S i ka ata aq të trajnuar sa që ata gjuajnë kudo pa parë reputacionin e tyre.