Si të përdorni dhe personalizoni Dock në watchOS 3.x

Dock WatchOS 3 Kur Apple prezantoi Apple Watch, ajo na tregoi për dy butonat fizikë që ka pajisja. Nga njëra anë kishim një Crown Digital që do të përdornim për shumicën e kohës, por nga ana tjetër kishim një buton anësor që fillimisht u përdor për të hyrë në kontaktet tona. Ky opsion nuk ishte i suksesshëm, kështu që në watchOS 3 u ndryshua për të shtuar një Dok që na lejon të hyjmë shpejt në aplikacionet që përdorim më shumë.

Ideja e Apple Watch Dock është që ajo të funksionojë në një mënyrë të ngjashme me atë që kemi në dispozicion në macOS: në të do të kemi të fiksuara aplikacionet tona të preferuara dhe mund të shohim të tjerët që funksionojnë në sfond ose që kemi hapur kohët e fundit. Nga ana tjetër, dhe ajo që duket më interesante, ato që do të shohim nuk do të jenë ikonat e aplikacioneve, por një Miniatura e aplikacioneve në kohë reale.

Si të shtoni, hiqni dhe zhvendosni aplikacionet nga watchOS 3 Dock

Nëse kemi shumë aplikacione të instaluara në Apple Watch, është më mirë që të mësojmë të përdorim dhe rregullojmë Dock që është në dispozicion që nga shtatori në të dy gjeneratat e orës apple. Ne mund ta bëjmë këtë në dy mënyra, njëra nga Apple Watch dhe tjetra nga iPhone.

Menaxhoni Apple Watch Dock

 Shtoni aplikacione në Dock nga Apple Watch

 1. Ne hapim aplikacionin që duam të shtojmë.
 2. Ne shtypim butonin anësor.
 3. Tani prekim Keep.

Vendosni pozicionin tuaj

 1. Ne shtypim butonin anësor.
 2. Ne shtypim dhe mbajmë në miniaturë të aplikacionit që duam të zhvendosim.
 3. Ne e zhvendosim miniaturën në pozicionin e dëshiruar.
 4. Ne lëshuam

Hiqni aplikacionet nga Dock

 1. Ne shtypim butonin anësor.
 2. Ne rrëshqasim tablonë e aplikacionit që duam të fshijmë lart.
 3. Ne trokitje e lehtë në Delete.

Si ta bëni atë nga iPhone

Edhe pse është e vërtetë që mund të bëhet nga Apple Watch, mendoj është opsion më i mirë për ta bërë atë nga iPhonePër sa kohë që e kemi afër dhe nxjerrja e tij nuk është problem, sigurisht. Për ta bërë atë nga iPhone, duhet vetëm të ndjekim këto hapa:

Menaxho Dock nga iPhone

 1. Ne hapim aplikacionin Watch.
 2. Ne hyjmë në seksionin Dock.
 3. Ne prekim Redakto.
 4. Atëherë thjesht duhet të zhvendosim aplikacionet në pozicionin e dëshiruar: ato në krye janë ato që do të shfaqen dhe ato në pjesën e poshtme do të jenë ato që nuk do të jenë në Dock.
 5. Sapo të shtohet, hiqet dhe vendoset, duhet të prekim Ok.

Personalisht, nuk më pëlqen shumë tipari Dock i Apple Watch që i bën aplikacionet më të arritshme, ndoshta sepse nuk kam shumë aplikacione të instaluara. Por ajo që më duket interesante është funksioni që më lejon të shoh një miniaturë në kohë reale, e cila më ndihmon, për shembull, të shikoni parashikimin e motit pa qenë nevoja të futeni në aplikacion. Cilat janë aplikacionet tuaja të preferuara që keni në watchOS 3 Dock?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.