Teknologjia dhe Shëndeti, dy aspekte të destinuara për tu takuar

shëndetësor

Bota e teknologjia përparon me shpejtësi marramendëse, aq sa shumë prej jush këshillohen me lajmet në këtë fushë disa herë në ditë (unë e përfshij edhe veten time), kjo do të thotë që sot ne mund të bëjmë gjëra që vetëm 10 vjet më parë ishin të paimagjinueshme, dhe ndërsa përparon gjithnjë e më shumë dhe më shpejt , lajmet që na presin do të jenë edhe më befasuese sesa mund të imagjinojmë.

Sidoqoftë, ekziston një zonë në të cilën lajmet nuk vijnë me kaq ngut, shëndetin, dhe është këtu ku teknologjia, në një qasje të pashmangshme, mund të bëjë që kujdesi shëndetësor të fillojë të evoluojë gjithashtu me një ritëm më të shpejtë se zakonisht.

Dhe është që sot ne tashmë kemi pajisje në xhepa ose kyçe në gjendje të na tregojë shumë për shëndetin tonë, për të siguruar të dhëna shumë të vlefshme për mjekët tanë dhe për të bërë një ndjekje të përditshme të gjendjes sonë pa pasur nevojë të hyni në një spital.

Evolucioni i pajisjeve

wearables

Së pari ata ishin smartphone, duke marrë funksione të reja dhe mënyra të ndërlidhjes me pajisjet e tjera ata u bënë qendra jonë e komandës, pak nga pak po mbërrinin monitoron aktivitetinNë formën e byzylykëve erdhën pajisje të afta për të matur hapat tanë, cilësinë e gjumit tonë, rrahjet e zemrës sonë, kaloritë e djegura dhe dërgimin e të gjitha këtyre të dhënave në telefonin tonë pa pasur nevojë të bëjmë asgjë.

Pasi erdhën rrathët orë inteligjente, Ishte e njëjta mekanikë, por njerëzit nuk ishin të gatshëm të shpenzonin paratë e tyre në një pajisje me të cilën ata nuk mund të bashkëvepronin, prandaj, ato rrathë u vendosën në një ekran dhe u kthyen në orë, me më shumë sensorë dhe më shumë bateri.

Së bashku me orët, telefonat inteligjentë gjithashtu po merrnin disa kapacitete në këtë drejtim, shumë prej tyre tashmë janë të aftë të matin rrahjet e zemrës sonë, cilësinë e gjumit tonë dhe hapat që bëjmë ose distancën që kalojmë.

Sot ka edhe versione të përmirësuara të pajisjeve të të gjithë jetës, shkalla Për shembull, kush tha që një peshore duhet të matë vetëm peshën tonë? Sot ata janë në gjendje të matin peshën, përqindjen e ujit në trupin tonë, përqindjen e dhjamit, dhjamin në hundë (më të keqen), peshën e kockave tona, peshën e muskujve tanë, a keni nevojë për ndonjë gjë tjetër? Po ashtu, duke ditur lartësinë tonë, shkallët e sotme llogarisin BMI-në tonë, një numër që vendos gjendjen tonë fizike brenda intervalit të paracaktuar që i përkasin grupeve të pranueshme ose të rrezikut.

Por jo vetëm peshoret, tani ka matës të presionit të gjakut, glukometra, këpucë të mençura, këmisha të zgjuara, madje ka gota të afta për të matur sasinë e ujit që pimë dhe për ta regjistruar atë në smartphone-in tonë, është çmenduri!

Një aplikacion për t'i tërhequr të gjithë

Shëndeti Apple

Dhe lidhi ata në errësirë. Kompanitë kanë qenë në gjendje të jenë produktive në këtë drejtim dhe dy zhvilluesit kryesorë të sistemeve për telefonat inteligjentë tashmë kanë vënë në dispozicion të përdoruesve metodat për të mbledhur të gjitha këto të dhëna dhe kështu të jenë në gjendje të mbajnë të gjithë këtë informacion në dorë për kohën kur është e nevojshme.

Të dy Apple (me Shëndeti Apple) si Google (me Fit Google) kanë vendosur në sistemet e tyre operative të lëvizshme një platformë për mbledhjen dhe shpërndarjen e të dhënave shëndetësore, kjo platformë është përgjegjëse për mbledhjen e të dhënave nga kudo ku janë në dispozicion (nga byzylyku ​​ynë, shkalla jonë, sensorët e aktivitetit tonë, etj ...) dhe duke i mbajtur ato të organizuara dhe të përfaqësuara në grafikë, këto grafikë mund të vërehen nga përdoruesi dhe madje edhe nga mjeku ynë i caktuar, i cili mund të ketë një ide më të saktë në lidhje me stilin tonë të jetesës, por kjo nuk është e gjitha, kjo platformë është gjithashtu e aftë të sigurojë këto të dhëna për të tjerët që e kërkojnë atë (me lejen tonë), në këtë mënyrë specialistët mund të hartojnë aplikacione që na drejtojnë në jetën tonë të përditshme dhe të na këshillojnë, nëse orët tona të gjumit janë të pamjaftueshme, ose nëse aktiviteti ynë fizik është brenda vlerave të caktuara shumë i mirë , edhe me shume.

Teknologjia dhe Shëndeti në konvergjencë

Nanorobotë

E ardhmja e këtyre dy aspekteve krijon një konvergjencë, këto dy zona janë të destinuara të jenë së bashku, dhe ne mund të marrim një ide të lehtë se si ato mund të evoluojnë së bashku, por të jemi shumë të qartë se ajo që do të vijë është shumë më tepër sesa mund ta imagjinojmë.

Në planin afatshkurtër dhe me shumë besim mund të themi se së shpejti njësitë shëndetësore do të kenë mundësi të kenë qasje në këto të dhëna nga distanca, ata do të kenë mundësi (me lejen tonë) në informacionin që Apple Health ose Google Fit mbledh dhe na ofron alarme të personalizuara sipas vlerave që duhet të kontrollojmë dhe madje të këshillojmë vizitat tek specialisti ynë përpara se të mendojmë të shkojmë vetë, me këtë informacion që mund të bëjmë profile shëndetësore të secilit person, ne mund të kontrollojmë më mirë sëmundjet që transmetohen gjenetikisht, të mbajmë një histori më të mirë të ndërlikimeve shëndetësore dhe madje të lejojmë që telefoni ose ora inteligjente të na njoftojë kur duhet të marrim një ilaç ose të na lidhim automatikisht me një mjek në rast urgjence ekstreme.

Dhe kjo është vetëm e parashikueshme, por në laboratorë ato tashmë janë duke u hartuar nanorobotët të aftë për t’u gëlltitur dhe për të lëvizur rreth trupit tonë për të kryer detyra zbulimi dhe madje edhe riparime të vogla që do të kërkonin kirurgji. Metodat kontraceptive po zhvillohen falë teknologjisë që mund të shihet si një ndërprerës, një ndërprerës falë të cilit ne mund të vendosim kur të jemi pjellorë dhe kur jo.

Dhe jo shumë larg nga tani, telefoni ose ora jonë do të përfshijë aq shumë sensorë të përparuar sa do të jetë edhe i aftë analizoni gjakun tonë vetëm duke marrë një pikë të saj.

Një e ardhme më e shëndetshme

ResearchKit

Me gjithë këto perspektiva të së ardhmes, me të gjitha këto ëndrra dhe jo aq ëndrra, e ardhmja mban një jetë të shëndetshme për njerëzimin kontrollohet në çdo kohë, në të cilën pak gjëra vijnë pa paralajmërim dhe në të cilat kontrolli i sëmundjeve dhe gjetja e simptomave ose shërimeve të zakonshme është një detyrë shumë më e shpejtë sesa sot, dhe është pikërisht falë teknologjisë që mjekësia po përparon dhe do të përparojë aq shumë në vitet e ardhshme

Kështu që kush e di, mbase brezat e ardhshëm do të hedhin një vështrim prapa dhe do ta shohin teknologjinë e sotme të kujdesit shëndetësor si arkaike, është vetëm çështje kohe.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.