Mark Gurman: iPhone 2017 nuk do të ketë një buton home dhe do të përfshijë një çip për pagesat e FeliCa

Koncepti iPhone 7 Mark Gurman është kthyer për të publikuar informacion në lidhje me një produkt të ardhshëm të Apple, kështu që mund të themi se tashmë kemi të dhëna të besueshme për atë produkt. Bëhet fjalë për iPhone 2017, i cili njihet si iPhone 8 ose dhjetëvjetori i iPhone dhe ka folur për ndryshimin e rëndësishëm të dizajnit me të cilin do të mbërrijë smartphone i ardhshëm i mollës, një ndryshim që duhet të kishte mbërritur këtë vit, por që duket se nuk do ta shohim për disa javë .

Lidhur me modelin, Gurman nuk ka dhënë shumë detaje që mund të mos plotësohen. Siç është zakonisht në të, ai ka kaluar "sigurimin", në thonjëza, dhe ka folur vetëm për dy nga këto ndryshime: ekran dhe butonin shtëpi. Ai nuk tha asgjë të veçantë për ekranin, por ai tha se ndryshimi i iPhone 2017 do të pësojë një ndryshim që «përqendrohet më shumë në ekran duke hequr butonin e shtëpisë»Dhe ka cituar burime të afërta me këtë temë.

Mark Gurman konfirmon ndryshimin e madh të dizajnit të iPhone 2017

Koncepti iPhone 8

Nëse marrim parasysh se redaktori i ri i Bloomberg bashkon në të njëjtën fjali ekranin dhe eleminimin e butonit të shtëpisë, mund të imagjinojmë që iPhone i ri ose ka të njëjtën madhësi por ekrani është më i madh ose thjesht ka një madhësi të ngjashme me modelet aktuale, por do të heqë kufijtë që disa përdorues i urrejnë aq shumë.

Thashethemet e tjera pretendojnë se iPhone i XNUMX vjetorit do të përdorë një ekran OLED, ose të paktën modelin më të lartë në rang. IPhone (et) që e përdorin këtë Ekran OLED Ata do të shohin gjithashtu një ndryshim tjetër në dizajnin e tij: një ekran i lakuar rreth skajeve që disa thonë se do të ngjajë me atë të modeleve EDGE të Samsung. Kjo e fundit është diçka që do të më befasonte sepse do të ishte shumë e qartë se nga do ta kishte huazuar ideja Cupertino dhe unë jam më i prirur të mendoj se do të ketë një ndryshim të rëndësishëm.

IPhone 2017 do të përfshijë një mikroprocesor Tap-to-Pay për të kryer pagesa me FeliCa

Sistemi i pagesave FeliCa

Por lajmi kryesor për Gurman është se iPhone i vitit të ardhshëm do të përfshijë një çip të ri që do të përdorë një teknologji të quajtur FeliCa. Kjo teknologji, e zhvilluar nga Sony, është një standard Tap-to-Pay i përdorur në Japoni për të bërë shpejt pagesa në transportin publik.

Çipi FeliCa do të lejojë përdoruesit ruani kuponët tuaj të autobusit ose trenit në iPhone tuaj. Në arkë, përdoruesit do të jenë në gjendje të vendosin telefonat e tyre në skanues në vend që të përdorin karta fizike. Çipi FeliCa është një standard, por ka disa ofrues të kartave të pagesave tranzite në varësi të llojit të transportit dhe zonave që do të përdoren në Japoni.

teknologji Komunikimi pranë fushës (NFC) përdoret më shumë në Evropë, Amerikë dhe Australi, por në Japoni nuk përdoret shumë dhe ata mbështeten më shumë në teknologjinë FeliCa, ku ka 1.9 milion termina të pajtueshëm dhe ata shpenzojnë rreth 46.000 milion dollarë në vit. Për krahasim, ka vetëm 1.3 milion terminale NFC në Shtetet e Bashkuara.

Pagesat e FeliCa mund të mbërrijnë këtë vit

Fillimisht, Apple planifikon që iPhone i pajtueshëm me teknologjinë FeliCa të arrijë kete vit, por duket më shumë e mundshme që ata do të duhet të presin për vitin e ardhshëm. Arsyeja nuk është askush tjetër, por e njëjta arsye pse Apple Pay nuk ka arritur akoma në shumë vende, negociata me sistemin e pagesave japoneze që ende nuk janë realizuar. Bazuar në këtë informacion, nuk mund të përjashtojmë që iPhone 7 të arrijë me çipin FeliCa por ai nuk mund të përdoret deri në momentin kur marrëveshja midis Apple dhe sistemit të pagesave celular është mbyllur.

Në çdo rast, ne po flasim për një iPhone që do të lançohet në më shumë se një vit dhe një çip të ri që do të paraqitet, të paktën, në dy javë. Do të duhet të presim për të zbuluar nëse Mark Gurman i shton edhe një sukses parashikimeve të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.