Si të lironi hapësirën në iPhone ose iPad tuaj lehtësisht

iPad iPhone

Këto nuk janë kohë të mira për pajisjet 16 GB që Apple vazhdon të këmbëngulë për të na shitur: aplikacione që zënë gjithnjë e më shumë hapësirë, filma me definicion të lartë, video 4K ... Edhe pajisjet me kapacitet më të madh ndonjëherë shihen me hapësirë ​​pothuajse të plotë. Pjesa më e madhe e të dhënave që janë ruajtur në pajisjen tonë janë "hedhurinë" që sistemi heq automatikisht kur është e nevojshme, por ndonjëherë do të dëshironim ta bënim këtë vetë. Ne do të shpjegojmë se si ta bëjmë atë me një mashtrim shumë të thjeshtë.

Në çdo pajisje, hapësira ruajtëse është e kufizuar dhe nuk duket nga askund, por ka të dhëna thelbësore që nuk mund të fshihen, dhe të tjera që janë plotësisht të harxhueshme. Skedarët e përkohshëm të sistemit ose të vetë aplikacioneve që janë ruajtur për të qenë në gjendje t'i qaseni ato më shpejt pa pasur nevojë të prisni që ato të shkarkohen nga interneti, por kur të vijë koha ato mund të eliminohen nëse sistemi e konsideron të përshtatshme. Në iOS nuk kemi një mjet që na lejon ta bëjmë manualisht, por është vetë sistemi që e bën kur e sheh të nevojshme. Por ne mund ta provokojmë ta bëjë këtë: duke e bërë të mendojë se na duhet më shumë hapësirë. Si ta bëjmë atë? Epo, duke shkarkuar diçka që tejkalon hapësirën ruajtëse në dispozicion.

Pastrim

Për të njohur hapësirën ruajtëse të disponueshme, do të kemi qasje te Settings> General> Storage dhe iCloud dhe atje do të tregohet (5,8 GB në shembullin tonë). Nëse duam të lirojmë më shumë hapësirë ​​do të duhet të kërkojmë diçka shumë të rëndë dhe asgjë më të mirë se një film si "Kumbari", me madhësi mbi 8 GB. Ne shkojmë në iTunes dhe klikojmë në marrjen me qira të filmit. Jini të sigurt sepse pasi nuk keni hapësirë, shkarkimi nuk do të ndodhë dhe për këtë arsye çmimi i qirasë nuk do të tarifohet. Ne do të shohim mesazhin që shihni në ekran dhe që na tregon se nuk ka hapësirë ​​të mjaftueshme, kështu që nuk mund të shkarkohet.

Nëse tani shkojmë në trampolinë të iPhone ose iPad do të shohim se disa ikona të aplikacioneve shfaqen të hijezuara, me tekstin "Pastrimi ..." poshtë tyre. Pas disa sekondash, nëse përsëri hyjmë në cilësimet për të parë hapësirën në dispozicion do të shohim se çuditërisht kemi më shumë hapësirë, në varësi të "mbeturinave" që kemi ruajtur. Në shembullin tonë ne jemi çliruar pothuajse 5 GB nga "arti magjik".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.