Si të përdorni kalkulatorin Apple Watch për të ndarë faturën dhe për të llogaritur këshilla

Mësoni se si të përdorni kalkulatorin Apple Watch Ende nuk e dini se si të përdorni kalkulatorin në Apple Watch tuaj për të llogaritur këshillat dhe për të ndarë faturën? Këto orë inteligjente kanë një numër të mirë funksionesh, shumë prej të cilave janë të panjohura për disa përdorues.. Një prej tyre është kalkulatori i saj, i cili mund t'ju lehtësojë shumë kur dilni për të ngrënë me miqtë tuaj diku.

Të gjitha modelet e Apple Watch kanë një aplikacion llogaritës të integruar që është vërtet i dobishëm. Megjithatë, ajo që shumë nuk janë në dijeni është se ai ka dy funksione që ndihmojnë në llogaritjen se sa duhet të paguajë secili person në grup dhe bakshishin që duhet dhënë. Nëse dëshironi të mësoni se si ta përdorni orën tuaj në këtë mënyrë, vazhdoni të lexoni.

Hapat për të ndarë faturën dhe për të llogaritur këshilla me kalkulatorin Apple Watch

E mira e këtyre funksioneve është se ato janë instaluar tashmë si parazgjedhje në orët inteligjente të Apple, për sa kohë që ato kanë një version të watchOS 6 ose më të lartë. Ajo që duhet të bëni është sa vijon:

 1. Hapni aplikacionin e "kalkulatriçe“. Ky është një nga aplikacionet që instalohet si parazgjedhje në një Apple Watch, kështu që nuk ka humbje.
 2. Përdorni çelësat e shifrave në aplikacion, për shembull, shkruani shumën totale të faturës së restorantit. Kur ta keni bërë këtë, trokitni lehtë mbi "këshill” e cila ndodhet në pjesën e sipërme djathtas, pikërisht pranë butonit për ndarjen.
 3. tani, ktheni kurorën dixhitale për të vendosur bakshishin që do të jepet. Kjo është diçka kulturore që zakonisht varion nga një vend në tjetrin, por në përgjithësi ndodhet midis 10 dhe 20% të faturës totale.
 4. Për të ndarë faturën, ndryshoni numrin e njerëzve që përdorin kurorën dixhitale. Kthejeni atë për të vendosur numrin që do të hyjë në pagesën e faturës.

Në këtë mënyrë, aplikacioni Llogaritësi do t'ju tregojë menjëherë shumën e bakshishit dhe shumën që duhet të paguajë çdo person. Ndërsa shihni një funksion që nuk është i keq dhe që mund t'ju ndihmojë të pastroni dyshimet tuaja, kur shkoni në një bar ose restorant në shoqërinë e miqve.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Álvaro dijo

  Unë nuk e shoh opsionin "këshilla" në orën time të Apple.

  1.    Cesar Bastidas dijo

   Duhet ta përditësoni Apple Watch në versionin watchOS 6 ose më të lartë.

 2.   Paul dijo

  Përshëndetje, cili është butoni i supozuar "Këshilla"?

  Falënderim

  1.    Cesar Bastidas dijo

   Mund ta gjeni me emrin "Këshillë" në pjesën e sipërme djathtas pranë butonit të ndarjes.

  2.    vorax81 dijo

   Epo, unë kam OS-në më të fundit në një seri 5 dhe shfaqet vetëm një simbol për qind.

 3.   Çlirim dijo

  Ky buton ka dy mënyra:
  A. Përqindja dhe
  B. Këshillë (TIP), si parazgjedhje.
  Për të kaluar midis dy opsioneve, duhet të shkoni në orën e mollës te Settings / Calculator, aty shfaqen dy opsionet për të zgjedhur një; opsioni i zgjedhur mbetet i paracaktuar.