Si ta bëni Face ID që t'ju njohë kur mbani syze dielli

gafas

Vera po vjen, dhe si zakonisht e përdorim gafas de sol. Dhe ne tashmë kemi listën e zakonshme. Të mësuar të zhbllokojmë iPhone-in tonë me Face ID, shohim që nëse mbajmë syze, nuk na njeh. Ekziston një hile e vogël që pajisja jonë të na njohë me syzet e diellit të ndezura.

Por nëse e aktivizojmë këtë hile, ne humbasim shumë siguri në njohjen e fytyrës. Le të themi nëse po gënjeni PKV Në heshtje, partneri juaj mund të zhbllokojë iPhone tuaj, pasi që Face ID do ta bëjë këtë edhe nëse ata shohin që ju jeni në gjumë. Do ta dini nëse ia vlen apo jo ...

Tashmë jemi në mes të verës dhe si gjithmonë kemi të njëjtin problem. Ne kemi veshur syze dielli dhe iPhone-i ynë nuk është i aftë të zhbllokohet duke përdorur Face ID. Isshtë çmimi që duhet të paguani për të pasur një nga sistemet më të sigurta të njohjes së fytyrës në botë. Pa syze, pa maska.

Face ID përfshin një sistem të dyfishtë sigurie. Përveç keni fytyrën tuaj në 3D arkivohet dhe zhbllokohet kur kontrollon parametrat e tij të identitetit, gjithashtu verifikon që jeni duke parë telefonin. Kjo parandalon dikë që ta zhbllokojë atë kur jeni në gjumë ose shpërqendroheni duke shikuar diçka tjetër.

kjo shikoni kontrolloni Kjo është ajo që parandalon zhbllokimin e Face ID kur mbani syze dielli, pasi nuk mund të "shohë" nëse sytë tuaj shikojnë në telefon. Kjo mund të çaktivizohet manualisht. Pra, nëse vishni syze dielli, iPhone juaj do të zhbllokohet kur t’i tregoni fytyrën tuaj. Por sigurisht, mbani në mend se nëse jeni në gjumë dhe dikush vendos iPhone tuaj përpara fytyrës tuaj, ai do të zhbllokohet.

Tani që e dini të mirën dhe të keqen e "mashtrimit" dhe doni ta provoni, bëni sa më poshtë:

 1. Hapni Cilësimet
 2. Hapni ID-në dhe kodin e fytyrës
 3. Vendosni kodin tuaj të hyrjes
 4. Zgjidh «Kërko vëmendje për Face ID
 5. Lexoni alarmin dhe pranoni

Ju tashmë mund të provoni nëse Identifikimi i fytyrës ju jeni zhbllokuar me syzet e diellit tuaj të ndezur. Mund të varet nga lloji i syzeve që nuk funksionon. Nga këtu, vendimi është i juaji.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   JM dijo

  Në rastin tim, me iPhone X, ai më njeh pa pasur nevojë të çaktivizoj "kërkoj vëmendje" dhe pa pasur nevojë të heq syzet e diellit. Në fakt unë jam përpjekur ta provoj me syzet e diellit dhe shikuar anash dhe nuk zhbllokohet, dhe kur e kthej shikimin në ekran, gjithmonë me syzet e diellit, ajo shkyçet. Testuar me 2 modele të ndryshme syzesh (me lente shumë të errëta) dhe funksionon pa problem.

 2.   Jorge dijo

  Unë, si JM, nuk kam probleme me disa syze dielli, por nga ana tjetër, me të tjerët që kam, madje as çaktivizimi i "kërkon vëmendje" nuk funksionon. Unë mendoj se do të jetë për shkak të llojit të lenteve ose filtrave që mbart; Nuk e di.

  Përshëndetje për të gjithë.