Apple patenton një sistem të hartëzimit për iPhone bazuar në Realitetin e Zgjeruar

Patentë e hartuar bazuar në Realitetin e Zgjeruar Apple sot u dha një patentë që detajon një sistemi i hartës bazuar në Realitetin e Zgjeruar që do të përdorte pajisjen iPhone për të treguar përmirësime vizuale në një video të drejtpërdrejtë, e cila i shton zjarrin thashethemeve që sigurojnë që kompania që drejton Tim Cook ka në mendje një strategji që do të përdorë AR në pajisjet iOS dhe që duhet të nisë në një të ardhme afatmesme .

Patenta është emëruar "Hartat e Realitetit të Zgjeruar"dhe përshkruaj një aplikacion për hartëzim i aftë të përfshijë një grup sensorë të avancuar për të treguar pamje të shtuara të mjedisit rreth nesh në kohë reale. Në disa raste, informacioni dixhital, të tilla si emrat e rrugëve, pikat e interesit, etj, mbivendosen në videon e drejtpërdrejtë të mbledhur nga kamera e pajisjes. Nga ana tjetër, sistemi përshkruan edhe funksione më komplekse, të tilla si navigimi GPS.

Realiteti i shtuar mund të arrijë në iPhone sipas kësaj patente

Për shembull, sistemi që përshkruan kjo patentë do të na lejojë të aktivizojmë kamerën kryesore të iPhone për të lundruar përmes një funksioni të realitetit të shtuar në dispozicion në aplikacionin zyrtar Apple Maps. Ky sistem do të mblidhte të dhëna nga sensorët e pajisjes, të tilla si xhiroskopi, busulla dhe akseleometri, për të treguar të dhënat GPS të vendosura në ekran dhe që do të lëviznin ndërsa lëvizim iPhone. Sistemi gjithashtu do të jetë në gjendje të dijë se sa larg jemi nga secila pikë.

Patentë e hartuar AR

Nëse ajo që ne po kërkojmë është një pikë e rëndësishme interesi, siç është një monument apo një ndërtesë, ky sistem do të ishte në gjendje shfaq udhëzimet në ekran dhe në kohë reale, i cili më kujton një njoftim të asaj që do të vinte në Pokémon GO që do të na jepte udhëzime për të shkuar, për shembull, në PokéStops. Ndryshe nga sa tregohet në lojën e famshme Niantic, Apple gjithashtu do të kishte menduar se mund të shkojmë me makinë dhe do të na paralajmëronte nëse një rrugë është trafik i njëanshëm.

Sistemi, siç është niveli i busullës / iOS, mund të zbulojmë në cilën pozicion kemi iPhone për të treguar ose imazhin në kohë reale me të dhënat AR ose një hartë konvencionale. Nëse e mendojmë, kjo do të ishte si një Pamje Rrugore e Google, por me një imazh që azhurnohet gjithmonë dhe me kohë, gjë që është më mirë nëse tashmë jemi në një zonë, por më keq nëse nuk jemi, pasi nuk na ndihmon për të konsultuar informacionin nga shtëpia.

Kjo patentë është regjistruar në vitin 2011, por nuk ishte deri më sot që Apple ka bërë me të. Që një kompani paraqet një patentë nuk do të thotë që do ta shohim në të ardhmen, por mendoj se do të shohim diçka të ngjashme dhe jo vetëm me pajisjet në bllok. Pyetja është: kur?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.