Sistemi i kompresimit të uebit të Google po vjen së shpejti në Chrome

krom-ios

Me kalimin e viteve, gjithnjë e më shumë prej nesh përdorin një pajisje të lëvizshme për të shfletuar internetin. Shpejtësitë, të paktën kur kemi mbulim LTE, janë shumë të pranueshme, por planet tona të të dhënave nuk janë ato ku, në rastin më të mirë, ne paguajmë shumë para për një normë që nuk ofron të dhëna të pakufizuara. Duke e ditur këtë, Google vendosi të krijojë një algoritmi i kompresimit që do të na lejojë të lundrojmë më shpejt ndërsa konsumojmë më pak të dhëna, një algoritëm që do të arrijë shpejt në shfletuesin tënd, krom.

Por problemi i shfletimit në pajisjet mobile nuk është i vetmi. Ka edhe zona ku shpejtësia e internetit lë shumë për të dëshiruar, kështu që diçka si ajo që Google ka përgatitur, e cila premton kompresoni uebin 25% më shumë sesa bën aktualisht. Algoritmi i ri quhet Brotli dhe është krijuar për të zëvendësuar algoritmin aktual të njohur si Zopfli. Ai është në zhvillim për disa muaj dhe tani është gati të përfshihet në shfletuesin tuaj.

Sipas Google, Brotli përdor një krejtësisht format i ri i të dhënave që menaxhon kompresimin e përmbajtjes në internet në një mënyrë mbresëlënëse, të cilën e arrin duke zvogëluar HTML, CSS dhe kodin Javascript. Përveç kompresimit që shkon ndërmjet 17% dhe 25% më shumë se Zopfli, the faqet gjithashtu do të ngarkohen më shpejt duke bërë një menaxhim më të mirë të hapësirës, ​​i cili do të ketë një ndikim veçanërisht pozitiv për pajisjet mobile për shkak të kursimeve të lartpërmendura të të dhënave dhe, e cila gjithashtu duket interesante, do të ketë një konsum më i ulët i energjisë, diçka që është gjithmonë e mirëseardhur.

Kodi është përgatitur tashmë dhe pritet të jetë i disponueshëm në versionin tjetër të Chrome. Unknownshtë e panjohur, por pritet nëse do të arrijë edhe në versionin iOS të shfletuesit të Google. Por diçka e rëndësishme është se Brotli është nga burim i hapur, kështu që çdo zhvillues mund ta përdorë atë në shfletuesin e tij. A do ta shohim në Safari?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.