Si ta fikni Gjeni iPhone tim

gjeni ikonën time të iphone

Humbja e iPhone-it tonë është gjëja më e keqe që mund të na ndodhë sot, për shumë përdorues, madje edhe më shumë se portofoli, pasi nuk është çështje vetëm e vlerës ekonomike, por vitet e fundit është bërë një pajisje që përmban shumë informacione rreth neve, përmes aplikacioneve të ndryshme që na lejoni të menaxhojmë privatisht të dhënat të llogarive tona bankare, kartat e kreditit, fjalëkalimet, dokumentet e identitetit ...

Kur iPhone filloi të ishte një pajisje që lidhej me statusin e njerëzve që e kishin atë, vjedhja e kësaj pajisje ishte një përparësi midis miqve të të tjerëve, duke qenë pajisja që u vodh më shumë në Shtetet e Bashkuara. Për të parandaluar hajdutët nga tregtimi i pajisjeve të vjedhura për rishitje, Apple tërhoqi tiparin Find My iPhone në mëngë, një tipar që na lejon të largëta çaktivizoni iPhone-in tonë në mënyrë që të mund të përdoret përsëri nëse nuk kemi fjalëkalimin e llogarisë me të cilën është shoqëruar.

Kërkoni në iPhone tim

Përmes funksionit Find my iPhone, ne mund të dimë në çdo kohë, cili është vendndodhja e pajisjes sonë, përfshirë herën e fundit që keni pasur një lidhje interneti, një funksion ideal për kur e kemi humbur ose e kemi harruar diku dhe bateria e tij ishte gati të mbaronte.

Por përveç kësaj, ne gjithashtu mund të dërgojmë një tingull në pajisje, një funksion ideal për kur e kemi humbur atë në shtëpi, ose midis jastëkëve të divanit, aparatit ose në ndonjë dhomë, por nuk mund ta kapim atë. Por funksioni më i rëndësishëm që na ofron ky funksion është mundësia e bllokimit të pajisjes nga distanca në mënyrë që askush të mos mund të hyjë në terminalin tonë edhe nëse e dini kodin e zhbllokimit për të.

Opsioni i bllokimit në distancë gjithashtu na lejon të tregojmë një mesazh në terminal pasi ta kemi bllokuar në mënyrë që në rast të humbjes reale të terminalit, samaritani i mirë që e gjeti mund të na kontaktoni për ta kthyer atë tek ne.

Pse nuk është një ide e mirë të çaktivizoni Find My iPhone

Çaktivizimi i funksionit Find my iPhone nuk rekomandohet, përveç në rastin konkret që do të shesim pajisjen, do ta shohim në seksionin tjetër. Ky funksion na lejon në çdo kohë të kemi kontroll mbi pajisjen tonë, kontroll me të cilin mund ta bllokojmë plotësisht, shfaqni një mesazh në ekran me numrin tonë të telefonit për ta kthyer atë tek ne, fshini të gjithë përmbajtjen përveç gjetjes, duke përfshirë vendndodhjen e fundit para se të ngelej pa lidhje interneti.

Pse duhet ta çaktivizoj atë?

Arsyetimi i vetëm për çaktivizimin e kërkimit për iPhone tim është vetëm dhe ekskluzivisht kur duhet të rivendosim pajisjen kur do të vazhdojmë ta shesim atë, në mënyrë që ajo të mos lidhet më me Apple ID-në tonë. Në këto raste, do të jetë vetë pajisja ose aplikacioni iTunes që Do të na kërkojë ta çaktivizojmë nëse duam ta rikthejmë nga e para.

Si të çaktivizoni Gjeni iPhone tim nga iPhone

Çaktivizo Gjeni iPhone tim nga iPhone

Mënyra më e shpejtë për të çaktivizuar Find My iPhone është gjithmonë përmes pajisjes, qoftë një iPhone, iPad ose iPod touch. Për ta bërë këtë, ne shkojmë në menunë Settings, klikojmë në përdoruesin tonë dhe pastaj klikojmë në iCloud. Ekrani tjetër do të tregojë të gjitha shërbimet iCloud që kemi aktivizuar në pajisjen tonë. Ne duhet të shkojmë te Gjeni iPhone tim dhe lëvizni çelësin në të majtë për ta çaktivizuar atë.

Në atë kohë iPhone, iPad ose iPod touch do të na pyesë, po ose po, fjalëkalimin e llogarisë sonë iCloud, pa të cilin ne kurrë nuk do të jemi në gjendje të çaktivizojmë shërbimin e vendndodhjes iCloud, kështu që duhet të keni fjalëkalimin në dorë.

Çaktivizo gjetjen e iPhone tim nëse nuk ndizet

Çaktivizo Find My iPhone pa iPhone

Nëse iPhone-i ynë ka ndaluar plotësisht të punojë dhe nuk ka asnjë mënyrë për të hyrë në të, përpara se ta çojmë atë në shërbimin teknik, ne duhet të çaktivizojmë opsionin Find my iPhone. Të jesh në gjendje ta bësh atë, Ne duhet të hyjmë përmes faqes së internetit icloud.com.

Pasi të kemi futur të dhënat e Apple ID-së tonë, klikoni në opsionin Kërko dhe zgjidhni pajisjen nga e cila duam të çaktivizoni funksionin Find my iPhone. Tjetra shkojmë në pjesën e sipërme të djathtë të ekranit, ku tregohet emri ynë, klikoni në drop-down dhe klikoni Settings iCloud.

Klikoni në pajisjen për të cilën duam të çaktivizojmë funksionin Find my iPhone dhe klikoni në x treguar në anën e djathtë të saj. Rrjeti nuk do të kërkojë konfirmim dhe që ne të fusim përsëri fjalëkalimin e pajisjes sonë. Sapo të përfundojë procesi, tipari Find My iPhone do të çaktivizohet tashmë.

Çaktivizo Find My iPhone nga Windows ose Mac

Çaktivizo Find My iPhone nga Windows ose Mac

Apple nuk na ofron ndonjë aplikacion për të çaktivizuar funksionin Find my iPhone, iPad ose iPod touch direkt nga desktopi ose laptopi ynë, kështu që ne duhet ta bëjmë atë përmes iCloud.com duke kryer të njëjtat hapa që ju kam treguar në seksionin e mëparshëm.

Çaktivizo gjetjen e iPhone tim për të riparuar

Nëse pajisja jonë ka një problem, të jashtëm dhe të brendshëm, qoftë ekrani i saj apo një përbërës brenda, hapi i parë që duhet të bëjmë gjithmonë është të çaktivizojmë funksionin Find my iPhone. Ky proces është i domosdoshëm dhe i detyrueshëm për të Apple mund të zëvendësojë çdo përbërës të produktit dhe kontrolloni më vonë nëse funksionon pasi të jetë zgjidhur problemi. Nëse mund t'i qasemi pajisjes, vazhdojmë si në seksion Çaktivizoni iPhone tim nga iPhone. Por nëse nuk mund ta ndezim, mund ta bëjmë përmes iCloud.com dhe siç e kam shpjeguar në seksion Çaktivizo gjetjen e iPhone tim nëse nuk ndizet.

Çaktivizo gjetjen e iPhone tim pa fjalëkalim

Çaktivizo Find My iPhone pa fjalëkalim

Mënyra e vetme për të çaktivizuar funksionin Find my iPhone është me fjalëkalimin e llogarisë sonë iCloud, pa të cilën do të jetë e pamundur ta bësh atë, pasi që është një proces thelbësor për të qenë në gjendje të përfundojmë procesin. Nëse mund të çaktivizohet pa fjalëkalimin e llogarisë sonë iCloud, siguria e ofruar nga ky funksion nuk do të kishte kuptim.

Çaktivizo Find My iPhone nga iCloud

Çaktivizoni iPhone tim nga iCloud.com

Nëse nuk e kemi pajisjen tonë fizikisht në dorë për të qenë në gjendje të çaktivizojmë funksionin Find my iPhone, mënyra e vetme për ta bërë këtë është përmes faqes së internetit icloud.com, duke kryer të njëjtin proces që kam komentuar më lart në seksion Çaktivizo iPhone tim nëse nuk ndizet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gregori dijo

  Epo, bleva një iPhone të dorës së dytë të cilën e përdora vetëm për disa ditë sepse po e përdorja me idin e icloud të pronarit të mëparshëm dhe e rivendosa telefonin e fabrikës dhe tani më pyet për idenë e mollës personi bleu telefonin Ai më dha vetëm emailin por ai nuk më dha fjalëkalimin. Kush më ndihmon, nuk dua të humbas paratë e mia, personi që më shiti mua u largua nga vendi dhe nuk kam asnjë komunikim me të.

 2.   kapje me duart pas zverkut të kundërshtarit dijo

  Nuk më jep mundësinë të çaktivizoj funksionin e GJENI IPHONE IM në iCloud.com, në mënyrën e treguar këtu.

  1.    Daniella dijo

   e njëjta gjë më ndodh

 3.   Anais dijo

  Unë kam një problem, iphone im nuk funksionon dhe kur hyra në icloud faqja më pyet për informacionin tim dhe më pas një kod verifikimi, si duhet ta shoh nëse nuk mund ta përdor?