Apple 3D Touch: e kaluara, e tashmja dhe e ardhmja

iPhone-6s-Plus-17

Apple e prezantoi atë në Apple Watch, e solli në MacBook dhe pastaj e azhurnoi në iPhone 6s dhe 6s Plus. Ai e ka quajtur atë Force Touch së pari, pastaj 3D Touch, dhe beta pas beta është përmirësuar gradualisht dhe duke shtuar më shumë funksione. Ka qenë një nga risitë më të spikatura nga Apple në lansimin e iPhone-ve të reja, dhe fushatat e fundit reklamuese kanë prekur pikërisht këtë karakteristikë të ekranit të telefonave të tyre të mençur.

Kompania ka hedhur bast shumë në këtë teknologji të re që ju lejon jo vetëm të dini se ku shtypni por edhe me çfarë force e bëni. Çfarë ofroi fillimisht? Çfarë ofron tani? Si mund të evoluojë? Kjo është ajo që ne duam t'ju tregojmë në këtë video.

Forca e prekjes për Apple Watch

ora e mollës

Ne mund ta shihnim atë në 2014, megjithëse Apple Watch nuk u lançua shumë më vonë, deri në 2015, por ishte pajisja e parë që përdori këtë teknologji të re që është në gjendje të zbulojë forcën me të cilën shtypni ekranin. Qëllimi në Apple Watch ishte i qartë: të ofrohej një mënyrë për të hyrë në menutë më specifike pa pasur nevojë të kushtosh një buton për ta bërë këtë në ekranin e vogël të orës. Përveç se është i shëmtuar, një buton "Menu" do të zinte hapësirë ​​thelbësore në një ekran aq të vogël sa Apple Watch. Me vetëm një buton dhe një kurorë dixhitale, Force Touch i Apple Watch ishte një burim më shumë se inteligjent për të qenë në gjendje të shfaqte menutë brenda aplikacioneve ose konfiguroni fytyrat e orës suaj.

Forca e prekjes për MacBook

Kjo teknologji e re gjithashtu erdhi në MacBook në Trackpad e saj. Apple arriti të bëjë trackpad-in e ri MacBook, pavarësisht se nuk ka një "klikim" fizik, na bën që akoma të mos e besojmë, falë reagimeve të ofruara nga dridhjet që ndodhin në Trackpad kur shtypni. Gjithashtu falë këtij presioni arrihen veprime që më parë mund të arriheshin vetëm përmes gjesteve të bëra me disa gishta, i cili zgjeron mundësitë e përdorimit të Trackpad të MacBook. Apple gjithashtu lëshoi ​​një Trackpad të ri me këtë teknologji të re që mund të përdoret me kompjuterët e tyre desktop.

Sidoqoftë, në rastin e kompjuterave Apple, nuk ka qenë në gjendje t'i bëjë zhvilluesit të bëjnë bast kaq shumë në këtë teknologji të re. Pak aplikacione janë përshtatur me të, dhe ata gjithashtu e bëjnë këtë me funksione jo shumë "novatore". Ne do të duhet të presim me durim që Force Click, siç e quan edhe Apple këtë teknologji në kompjuterët e saj, për t'u vendosur më shumë dhe aplikacionet e përdorin atë.

Prekja 3D në iPhone

iPhone-6s-Plus-19

Ka qenë pajisja e fundit që e ka përfshirë atë, por ajo që ka pasur më shumë ndikim, së pari sepse gjithçka që ndodh me iPhone gjithmonë ka një ndikim të madh, në të mirë dhe në të keq, dhe së dyti sepse Apple gjithashtu ka pasur shumë ndikimi në 3D Touch aq shumë në prezantimin e tij dhe në fushatat reklamuese që ka nisur. Me dy nivele presioni (Peek dhe Pop) Apple ka arritur të na mësojë jo vetëm për të përdorur gishtat, por edhe për të kontrolluar se sa shtypim. Shikoni postat elektronike dhe mesazhet, shikoni fotot e animuara, lëshoni shumë detyra, ndërroni aplikacione, shkurtore në ikona, funksione të veçanta brenda aplikacioneve ... 3D Touch është kudo në iPhone 6s dhe 6s Plus, por nuk bën shumë.

Shumë mirë por duam më shumë

Likeshtë si kur ata ju japin një shije të diçkaje shumë të mirë por nuk ju japin pjatën ... Ndjenja me 3D Touch në iPhone është e mirë, por ne do të dëshironim më shumë. Pse t'i përmbahemi shkurtesave të menusë? Pse të mos ndërveprojmë direkt me aplikacione duke përdorur 3D Touch pa qenë e nevojshme t'i hapni ato? IPhone 6s dhe 6s Plus të ri kanë 2 GB RAM, dyfishin e iPhone 6 dhe 6 Plus, kështu që ata mund të kryejnë në mënyrë të përsosur këto detyra, ose të paktën ata duhet të jenë në gjendje ta bëjnë këtë. Lejoni që aplikacionet të na tregojnë informacione përmes 3D Touch në trampolinë, si parashikimi i motit, ose shkruani një mesazh pa pasur nevojë të hapni WhatsApp ose Telegram. Për të mos përmendur më shumë opsione konfigurimi për të qenë në gjendje të rregullojmë atë që mund të bëjmë duke përdorur 3D Touch në një aplikacion.

Po iPad? Duket se Apple nuk e ka përfshirë atë, sipas thashethemeve, për shkak të problemeve të implementimit të kësaj teknologjie në ekranet kaq të mëdha, por që qëllimi i saj është ta bëjë këtë. IPad Air 3 i ardhshëm duket se nuk do të ndodhë, por gjeneratat pasuese do ta bëjnë këtë.

iOS 10, shpresa jonë e madhe

iOS 7 ishte një ndryshim rrënjësor i dizajnit, iOS 8 përfshiu një listë të madhe të funksioneve të reja dhe hapi shumë funksione për zhvilluesit, diçka që Apple nuk e kishte bërë kurrë më parë. iOS 9 ka qenë sistemi më i pjekur në vitet e fundit, duke rregulluar shumë probleme të qëndrueshmërisë dhe performancës.

Shumë prej nesh mendojnë se iOS 10 duhet të jetë një sistem që përsëri ofron diçka krejt të re, dhe 3D Touch duhet të jetë një nga shtyllat e tij. Na kanë mbetur vetëm 4 muaj për të parë për herë të parë se çfarë dëshiron të na ofrojë Apple me iOS 10, në WWDC 2016 në Qershor. Ne presim për pacientët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Ricky Garcia dijo

    Ata duhet ta zbatojnë atë në tastierë për të kaluar midis shkronjave të mëdha dhe të vogla për shembull