42 vdekje më vonë Apple heq aplikacionet e avullimit nga App Store

Avullimi

Në Apple ata duhet të punojnë me të gjitha aplikacionet që kanë në App Store dhe që lidhen drejtpërdrejt me "avullimin". Po, ato cigare elektronike që ofrojnë një katalog të gjerë të aromave të supozuara natyrore dhe që sot Vetëm në Shtetet e Bashkuara, ata tashmë kanë shkaktuar 42 vdekje sipas CDC (Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve).

Supozohet se përveç këtyre vdekjeve ka 2.172 raste të sëmundjeve të rënda të frymëmarrjes lidhur me njerëzit që kryejnë këtë praktikë të re avullimi dhe që përdorën nikotinë ose kanabis në pajisjet e tyre. Isshtë e qartë se Apple nuk dëshiron të ndotet me këtë dhe që nga sot ata kanë eleminuar më shumë se 180 aplikacione në lidhje me këtë praktikë.

Disa nga këto aplikacione ishin mësuar kontrolloni dritat LED që këto pajisje shtojnë, të tjerët për të kontrolluar temperaturën apo edhe për të ndiqni lajmet dhe lajmet për këtë botë që pak nga pak po vendoset globalisht në të gjithë botën me pasojat fatale që ato shkaktojnë. Në fillim të përdorimit të këtyre cigareve elektronike u tha se ato nuk ishin të dëmshme për shëndetin, pas një kohe dhe me disa studime shkencore të përfshira, zbulohet se këto janë shkaku i vdekjes së disa njerëzve përveç shkaktimit të sëmundjeve të rëndësishme të frymëmarrjes .

Kjo është deklaratë zyrtare nga Apple Për heqjen e aplikacioneve nga dyqani iOS:

Ne bëjmë shumë kujdes në krijimin e App Store si një vend i besueshëm për të gjithë klientët, dhe veçanërisht të rinjtë, për të shkarkuar aplikacione. Ne vlerësojmë vazhdimisht aplikacionet dhe u referohemi testeve më të fundit për të përcaktuar rreziqet për shëndetin dhe mirëqenien e përdoruesve. Kohët e fundit, ekspertët që variojnë nga CDC tek Shoqata Amerikane e Zemrës i kanë atribuar një shumëllojshmëri të lëndimeve dhe vdekjeve në mushkëri cigareve elektronike dhe produkteve të avullimit, madje duke e quajtur përhapjen e këtyre pajisjeve një krizë të shëndetit publik dhe një epidemi. Ne jemi dakord me këto studime dhe kemi azhurnuar udhëzimet tona për rishikimin e dyqaneve të aplikacioneve për të reflektuar që aplikacionet që inkurajojnë ose lehtësojnë përdorimin e këtyre produkteve nuk lejohen. Nga sot, këto aplikacione nuk janë më të disponueshme për t'u shkarkuar.

Nuk ka dyshim që Apple është i interesuar për shëndetin e përdoruesve, megjithëse është e vërtetë nëse liria e pirjes së duhanit është apo jo një çështje personale që secili person duhet ta vlerësojë. Në këtë rast, ajo që bën Apple është të kufizojë përdorimin e aplikacioneve që i referohen kësaj praktike, nuk e ndalon përdoruesin të përdorë këtë lloj cigare elektronike ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.