Apeli i Apple për të shmangur pagimin e 838 milion Caltech, nuk është pranuar

Caltech

Janarin e kaluar, vendimi i jurisë u njoftua për një nga gjykimet e shumta me të cilat përballet Apple praktikisht çdo vit. Një proces gjyqësor për patentën që filloi në 2016 y nuk ishte një troll patentashPor nga Caltech, Instituti i Teknologjisë në Kaliforni.

El verdikti i jurisë, dhe që u ratifikua nga gjyqtari, i dënuar për të paguar Apple dhe Broadcom, 1.100 milion dollarë bashkërisht (838 milion Apple dhe pjesa tjetër Broadcom). Për çudi, avokatët e Apple paraqitën një apel.

Kjo ankesë kërkoi që shumat që ishin përdorur për të llogaritur kompensimin që do të paguhej ata do të rishikojnë, një kërkesë që më në fund ka qenë e pasuksesshme dhe të dy kompanitë do të duhet të paguajnë shumat e rëna dakord janarin e kaluar në gjykim, pa asnjë mundësi uljeje.

Juria llogariti kompensimin bazuar në numrin e pajisjeve që përdorni patentat e Caltech që Apple kishte hedhur në treg dhe që përfshinte të dy iPhone, si iPad, Apple TV, Macs, Aeroportin dhe madje HomePod (shtuar më vonë sipas kërkesës).

Gjatë gjykimit, ai deklaroi se ata nuk kishin shkelur patentënNë vend të kësaj, kishte qenë Broadcom, prodhuesi i çipit, megjithatë, juria zbuloi se Apple ishte në dijeni të përdorimit të teknologjisë së Caltech dhe e përdori atë pa arritur një marrëveshje paraprake me Institutin e Teknologjisë të Kalifornisë.

Çipi në lidhje me këtë proces gjyqësor është ai që lidhet me lidhjet Wi-Fi dhe funksionimin e tyre në mjedise dhe situata të caktuara. Për momentin, ne nuk e dimë nëse avokatët e Apple kanë në mendje paraqesin një lloj tjetër të apelimit të përpiqen të zvogëlojnë shumën e dënimit ose nëse ata përfundimisht do ta pranojnë atë dhe të përqendrohen në çështje gjyqësore të tjera me të cilat Apple përballet vazhdimisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.