Apple Watch mund të zbulojë dështimin e zemrës me një EKG të thjeshtë

Një studim i ri avancon mundësinë që Apple Watch zbulon dështimin e zemrës përpara se të shfaqë simptoma nëpërmjet një elektrokardiograme të thjeshtë të kryer me orën inteligjente Apple.

Mundësitë që ofron Apple Watch për sa i përket shëndetit vazhdojnë të shumohen. Fillimisht nisi funksionin e zbulimit të ritmit jonormal, më pas mundësinë e kryeni një EKG në divan në shtëpi duke përdorur Apple Watch Series 4 (dhe më vonë), dhe tani një studim i ri i kryer nga Klinika Mayo dhe i paraqitur në konferencën e San Franciskos të Heart Rhythm Society hedh hapat e parë në mundësinë që duke përdorur të njëjtin mjet, elektrokardiogrami me një plumb të Apple Watch, dështimi i zemrës mund të zbulohet dhe kështu të fillohet trajtimi i hershëm, para se të shfaqë simptoma dhe të ketë tashmë dëme të pariparueshme.

Studimi është kryer duke përdorur 125.000 elektrokardiogramë nga popullata amerikane dhe nga 11 vende të tjera, dhe rezultatet e paraqitura në konferencën e sipërpërmendur janë mjaft premtuese. Si mund të zbulohet dështimi i zemrës me një elektrokardiogram të thjeshtë? Tashmë ekziston një algoritëm që ju lejon të përdorni një elektrokardiogramë me dymbëdhjetë plumba (ajo që mjeku juaj bën me pajisjet konvencionale) për diagnostikimin e kësaj sëmundjeje, kështu që ajo që ata kanë bërë në këtë studim është modifikoni atë algoritëm dhe përshtateni për përdorim me një elektrokardiogram me një plumb (ai që ju bën Apple Watch). Siç themi, rezultatet janë shumë premtuese dhe do të përfaqësonin një përparim të madh në zbulimin dhe trajtimin e kësaj sëmundjeje, e cila kur prodhon simptoma është tashmë në një fazë të avancuar dhe zbulimi i hershëm i së cilës jo vetëm mundëson një trajtim më efektiv por edhe parandalon. dëme të pariparueshme.

Të shumtë ishin ata që vunë në dyshim dobinë mjekësore të Apple Watch dhe elektrokardiogramën e saj, por koha u ka treguar atyre se e kishin gabim, jo ​​vetëm nga studime që demonstrojnë shkencërisht arritjet e këtij mjeti që mbajmë në kyçin e dorës, por edhe me raste reale që tregojnë sesi ora inteligjente e Apple i ka ndihmuar ata të kontrollojnë sëmundjen e tyre. Dhe gjëja më e mirë është se kjo sapo ka filluar.

 

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.