Apple do të bëjë ndryshime në Search për të parandaluar keqpërdorimin e AirTag-ve të saj

Që nga lansimi i AirTag, ky aksesor i vogël është bërë një bestseller për shkak të dobisë së tij të jashtëzakonshme. Por gjithashtu është bërë problem për shkak të keqpërdorimeve që po i japin disa. Apple ka njoftuar tashmë ndryshime për ta parandaluar këtë.

Find Network i Apple është një shpikje fantastike për të shmangur humbjen e pajisjeve tuaja dhe të çdo aksesori tjetër të cilit i shtoni një AirTag. Përdorimi i të gjithë rrjetit të pajisjeve Apple për të gjetur ndonjë pajisje të munguar të Apple është një ide e shkëlqyeshme, siç është Launch. Një gjurmues i vogël si AirTag që mund ta vendosim në çelësat, portofolin, çantën e shpinës, etj.. Por si me çdo shpikje të mirë, keqpërdorimi është gjithashtu protagonist i ngjarjeve shqetësuese për markën, si përdorimi i AirTags për të ndjekur njerëzit. Apple ka punuar për rregullimin e këtij problemi për disa kohë dhe tashmë ka njoftuar ndryshime në mënyrën se si funksionon rrjeti i saj i Kërkimit.

Njoftimet e reja të privatësisë

Apple ka vënë në dukje se me një përditësim të ardhshëm të softuerit që vjen së shpejti, të gjithë ata që konfigurojnë një AirTag do të shohin një mesazh që thotë qartë tregohet se është një pajisje për të lokalizuar objektet, jo njerëzit. Ky mesazh do t'ju kujtojë gjithashtu se çdo AirTag që është konfiguruar do të shoqërohet me llogarinë iCloud të pronarit të tij dhe se autoritetet mund t'i kërkojnë këto të dhëna nëse është e nevojshme.

Sinjalizime të përmirësuara

Njoftimet e marra në iPhone kur një pajisje zbulohet pranë tyre, ata do të marrin përmirësime. Tani kur iPhone ynë zbulon një pajisje që dërgon vendndodhjen e saj pranë iPhone-it tonë, ne marrim një mesazh që na thotë se "një pajisje e panjohur" është zbuluar. Ajo pajisje mund të jetë disa AirPods që na kanë lënë, ose që dikush i ka harruar në sediljen e makinës, por kjo nuk tregohet.

Që nga një përditësim i ardhshëm Apple vëren këtë këto sinjalizime do të jenë më të qarta dhe do të identifikojnë saktësisht aksesorin për të cilin po flisni. Në këtë mënyrë ne do të mund të dimë nëse ai aksesor është harruar vërtet, na është huazuar apo na është vendosur për të na ndjekur, për shembull një AirTag.

Përmirësime të kërkimit preciz

Janë njoftuar gjithashtu përmirësime në gjetjen e saktësisë AirTag. Kur jemi mjaft afër njërës, falë çipit U1, ne mund të dimë saktësisht se ku është lokalizuesi duke përdorur kërkimin e saktë. Për momentin kjo funksionon vetëm me AirTag-ët tanë, jo me ato që mund t'i gjejmë dhe janë të një pronari tjetër. Së shpejti Apple do ta ndryshojë këtë dhe gjithashtu do të na lejojë ta bëjmë atë me AirTag të tjerë në mënyrë që nëse na thonë se ka një afër, ta gjejmë më lehtë.

Tingulli AirTag ndryshon

Kur një AirTag është larg pronarit të tij për disa orë (midis 8 dhe 24 orësh, Apple nuk specifikon më shumë). Një përditësim i ardhshëm jo vetëm që do të bëjë një tingull, por edhe iPhone merr një alarm ku përdoruesit mund të kërkojnë të përsërisin tingullin ose të përdorin kërkimin e saktë për të gjetur AirTag. Përveç kësaj, tingulli i AirTag do të përmirësohet me tone më të larta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.